Jerzy Kropiwnicki z RPP: zajmijmy się inflacją, gdy PKB wróci do dobrego tempa wzrostu

Gospodarka

Problemem walki z inflacją należy zająć się wtedy, gdy gospodarka wróci do dobrego tempa wzrostu, uważa członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP Jerzy Kropiwnicki.

Jerzy Kropiwnicki
By Adrian Grycuk - Own work, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=52422515

Problemem walki z inflacją należy zająć się wtedy, gdy gospodarka wróci do dobrego tempa wzrostu, uważa członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP Jerzy Kropiwnicki.

"Dzisiaj po obu stronach Atlantyku wszystkie instytucje państwowe troszczą się bardziej o to, żeby wyciągnąć gospodarkę z zapaści, żeby nie dopuścić do takiego kryzysu, jaki był w roku 2008, by ta gospodarka jednak charakteryzowała się niskim bezrobociem i wykazywała dobre tempo wzrostu dochodów ludności, dochodu narodowego" - powiedział Kropiwnicki w rozmowie z Radiem Łódź.

Jak mówią specjaliści, inflacją zajmiemy się, jak już gospodarka wróci do dawnego poziomu, tego z 2019 r. i na dodatek będzie wykazywała dobre tempo wzrostu.

Co z podwyżką stóp procentowych?

Wskazał, że w RPP są tacy, którzy uważają, że już przyszedł czas na to, żeby stopy procentowe podnosić. I są tacy, którzy uważają, że należy z tym czekać.

"Moje zdanie jest mniej więcej takie, jakie przed chwilą przypisałem ośrodkom decyzyjnym w Europie i Stanach Zjednoczonych, tzn. najpierw spróbujmy doprowadzić do tego, żeby gospodarka przywróciła swój poziom z roku 2019 i miała nadal dobre tempo wzrostu, a wtedy będziemy się martwić inflacją" - dodał.

Czytaj także: Za podwyższeniem stopy rezerwy obowiązkowej w maju ponownie trzech członków RPP >>>

Zwrócił uwagę, że znaczna część obecnego wzrostu cen to odbicie w stosunku do r.ub., kiedy wiele spośród cen kształtowało się wręcz na poziomach bardzo niskich. Zwrócił uwagę na "porażająco niskie" ceny ropy naftowej w ub.r. Dodał, że jest problem z przerwanymi łańcuchami dostaw.

"Jak odejmiemy rzeczy, które wynikają z tzw. przyczyn podażowych, to trzeba by było ze 2 pkt proc. odjąć od inflacji, którą mamy. I wtedy wychodzi, że mamy jakieś 2 [%] z kawałkiem" - wskazał członek RPP.

Czytaj także: Łukasz Hardt z RPP: stopy procentowe powinny być w tym momencie delikatnie normalizowane >>>

Inflacja konsumencka w Polsce wyniosła 4,7% w ujęciu rocznym w maju 2021 r.

RPP obniżyła stopy procentowe trzykrotnie w 2020 roku - łącznie o 1,4 pkt proc. w przypadku głównej stopy referencyjnej.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: