Jest nowa wersja aplikacji Protego Safe, jak ma pomóc w walce z pandemią koronawirusa w Polsce?

Technologie i innowacje

dostępna jest najnowsza wersja aplikacji Protego Safe, która ma ułatwić walkę z pandemią. Wprowadzono nową funkcjonalność - monitorowanie kontaktów z innymi urządzeniami, co ułatwi - w przypadku stwierdzenia zachorowania na COViD-19 u jednej z osób posiadających tę aplikację - wysłanie anonimowych powiadomień na urządzenia innych osób, z którymi aplikacja miała kontakt, poinformował minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Minister cyfryzacji Marek Zagórski
Minister cyfryzacji Marek Zagórski Fot. Newseria Biznes

dostępna jest najnowsza wersja aplikacji Protego Safe, która ma ułatwić walkę z pandemią. Wprowadzono nową funkcjonalność - monitorowanie kontaktów z innymi urządzeniami, co ułatwi - w przypadku stwierdzenia zachorowania na COViD-19 u jednej z osób posiadających tę aplikację - wysłanie anonimowych powiadomień na urządzenia innych osób, z którymi aplikacja miała kontakt, poinformował minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Jest już najnowsza wersja aplikacji #ProtegoSafe, która ma ułatwić walkę z pandemią, wprowadzono nową funkcjonalność - monitorowanie kontaktów z innymi urządzeniami #koronawirus #COVID19 @MC_GOV_PL

"Aplikacja Protego Safe ma wspomóc nas w procesie walki z pandemią, a przede wszystkim ma wspomóc nas jako potencjalnych pacjentów, ma wspomóc obywateli , ale i system ochrony zdrowia w skuteczniejszym wskazywaniu tych wszystkich osób, które potencjalnie mogą być narażone na ryzyko zachorowania" - powiedział Zagórski podczas wideokonferencji.

"Od dzisiaj ze sklepu Google Play można pobierać najnowszą wersję aplikacji Protego Safe" - zaznaczył Zagórski.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>

Praca nad nią trwała kilka miesięcy we współpracy Ministerstwa Cyfryzacji w ramach programu Govtech, Inspekcji Sanitarnej, Ministerstwa Zdrowia, polskich programistów oraz firm Google i Apple.

Pomysł na opracowanie takiej aplikacji pojawił się kilka miesięcy temu i był inicjatywą grupy programistów. Wzorem było rozwiązanie stosowane w Singapurze.

"Dzisiaj możemy powiedzieć, że oddajemy polskim obywatelom rozwiązanie, które jest po pierwsze bezpieczne, które jest nowoczesne i które gwarantuje, że będzie rzeczywiście skuteczne pod warunkiem, że będzie także powszechnie stosowane" - powiedział Zagórski.

Aplikacja bazuje na rozwiązaniu, które jest udostępnione przez firmy Apple i Google.

Możliwość monitorowania i rejestrowania kontaktów

"Najważniejszą funkcjonalnością, która się dzisiaj pojawiła jest możliwość monitorowania i rejestrowania kontaktów naszej aplikacji, […] którą mamy na smartfonie z innymi urządzeniami. Tak to w praktyce jest, choć oczywiście mówimy o rejestrowaniu i zapisywaniu kontaktów osób, które używają smartfonów" - tłumaczył Zagórski.

Rejestrowanie kontaktów bazuje na technologii bluetooth. Aplikacja analizuje czas trwania kontaktu oraz odległość między urządzeniami.

Moduł analityczny pozwoli ocenić intensywność kontaktu

Moduł analityczny pozwoli ocenić intensywność kontaktu, a także - w przypadku stwierdzenia zakażenia koronawirusem u innego posiadacza aplikacji - ocenić potencjalne ryzyko.

"W sytuacji, gdy którykolwiek z użytkowników aplikacji okaże się osobą zarażoną będzie miał możliwość, żeby po uzyskaniu specjalnego kodu PIN od inspektora sanitarnego uruchomić moduł powiadomienia. Wówczas wszystkie urządzenia, z którymi aplikacja osoby chorej miała kontakt zostaną powiadomione o tym kontakcie w sposób całkowicie anonimowy" - wyjaśnił Zagórski.

Bądź na bieżąco z tematem koronawirusa – zapisz się na nasz newsletter >>>

Doprecyzował, że "nie będzie wiadomo, od kogo jest ta informacja, ani w jakim czasie był ten kontakt". Wstępnie zostanie natomiast oszacowane ryzyko, jaki ten kontakt ze sobą niósł.

"Staraliśmy się zapewnić, by aplikacja w sposób maksymalny chroniła prywatność obywateli i […] jest w tej chwili rozwiązaniem absolutnie bezpiecznym. […] W ogóle jest rozwiązaniem bezpiecznym i dobrowolnym" - zaznaczył.

Aplikacja jest bezpłatna

Aplikacja jest bezpłatna, przy jej instalacji nie ma obowiązku podawania żadnych danych.

Aplikacja zawiera także moduł kontroli stanu zdrowia, offline'owy. Osobom starczym pozwala zapisywać informacje o stanie zdrowia. Te dwie informacje mają przekazać dane o pozostawaniu w grupie ryzyka.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: