John Brooks. Przygody przedsiębiorców 12 klasycznych opowieści ze świata biznesu

Finanse i gospodarka

Gdy po raz pierwszy spotkałem Warrena Buffetta, a było to w roku 1991, poprosiłem go, by polecił mi dobrą książkę o biznesie – pisze Bill Gates w „The Wall Street Journal”. – „Przygody przedsiębiorców” Johna Brooksa – powiedział bez wahania Buffett. Byłem zaintrygowany – nigdy nie słyszałem o „Przygodach przedsiębiorców” i o Johnie Brooksie. Jednak ponad dwie dekady po pożyczeniu mi egzemplarza przez Warrena i ponad cztery dekady po pierwszym wydaniu „Przygód przedsiębiorców” pozostają najlepszą ksiażką, jaką kiedykolwiek czytałem o biznesie, a John Brooks wciąż jest moim ulubionym pisarzem – reasumuje Gates.

Prowadzi czytelnika od Wall Street do Main Street, John Brooks, wieloletni współpracownik New Yorkera, budząc do życia dwanaście klasycznych opowieści ze świata finansów i życia korporacyjnej Ameryki.

Co wspólnego ma kosztująca Forda 350 milionów dolarów katastrofa finansowa znana jako Edsel, niewiarygodnie szybki rozwój Xeroxa, i skandale w General Electric i Texas Gulf Sulphur? Każda z tych historii jest przykładem tego, jak chwila sławy i rozgłosu definiuje znaną firmę. Te naprawdę godne uwagi, fascynujące opowieści są do dziś aktualne i pozwalają zrozumieć zawiłości również współczesnego życia korporacyjnego.

Opowieści o Wall Street są dramatyczne, odkrywają machinacje i ulotną naturę świata finansów, a proza w reportażach Johna Brooksa jest żywa, wnikliwa i osobista. Niezależnie od tego, czy Brooks opowiada o zdumiewającym krachu z roku 1962, upadku znanej firmy maklerskiej czy śmiałych próbach amerykańskich bankierów, organizujących akcję ratowania brytyjskiego funta, współczesny czytelnik ma poczucie, że historia się powtarza, że to wszystko dzieje się dziś. „Przygody przedsiębiorców”  to czysty diament –  dziennikarstwo finansowe najwyższych lotów.

Dla mnie najważniejsza książka o biznesie!
Warren Buffett

John Brooks ma niezwykłe wyczucie i fantastycznie pisze o świecie biznesu. Jego teksty są dokładnie udokumentowane, a opisywane problemy osadzone w szerszym kontekście.
Bill Gates
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=AH2MqBUzXeI

Inaczej niż w wielu książkach biznesowych autor nie instruuje, jak wygrać z konkurencją, pokonać rynek, zostać liderem. Brooks opowiada ciekawie, przytacza anegdoty, a wnioski każdy może wyciągnąć sam. Jest błyskotliwy i dowcipny.
Witold Gadomski, „Gazeta Wyborcza”
http://wyborcza.pl/magazyn/1,140258,16546855,Biznesowa_biblia_najbogatszych.html

John Brooks (1920-1993) to wielokrotnie nagradzany pisarz i dziennikarz finansowy, znany głównie jako autor felietonów o tematyce biznesowej w New Yorkerze. Był również autorem chwalonych przez krytyków popularnonaukowych książek o finansach i biznesie, z których sporą część poświęcił Wall Street i środowisku światowej finansjery.

John Brooks
Przygody przedsiębiorców. 12 klasycznych opowieści ze świata biznesu
Tytuł oryginału: Business adventures. Twelve Classic Tales from the World of Wall Street
Przekład: Krzysztof Mazurek
Ilość str. 540, format: 150x227mm, oprawa miękka ze skrzydełkami, cena: 59,00 zł
Premiera: 23 października 2015r.

Źródło: Wydawnictwo Studio EMKA

Udostępnij artykuł: