JPK elementem walki z szarą strefą: Szersze wykorzystanie może podnieść efektywność kontroli podatkowej

Gospodarka

Jednolity Plik Kontrolny (JPK), w tym Analizator JPK, ma większy potencjał do wykorzystania w procesie uszczelniania systemu podatkowego, wynika z analizy przygotowanej przez ekspertów firmy doradczej PwC.

Kalkulator
Fot. Pixabay.com

Jednolity Plik Kontrolny (JPK), w tym Analizator JPK, ma większy potencjał do wykorzystania w procesie uszczelniania systemu podatkowego, wynika z analizy przygotowanej przez ekspertów firmy doradczej PwC.

- Dane z comiesięcznych plików JPK_VAT nabierają coraz większego znaczenia w walce z karuzelami podatkowymi i stanowią ważny element narzędzi informatycznych ukierunkowanych na identyfikację nieprawidłowości w rozliczeniach podatników. W pewnym uproszczeniu można nawet uznać, że po objęciu obowiązkiem raportowania JPK_VAT wszystkich podatników VAT od początku 2018 roku, system ten stanowi swego rodzaju Centralny Rejestr Faktur w polskim wydaniu. W związku z tym można uznać, że w zakresie rozwoju funkcjonalności i wykorzystania danych z JPK_VAT resort finansów osiągnął wiele. Jeżeli chodzi o wykorzystanie innych struktur JPK, np. księgi rachunkowe (JPK_KR) czy wyciąg bankowy (JPK_WB) na potrzeby działalności administracji podatkowej, są one jak na razie stosowane w ograniczonym stopniu. Co prawda statystki wskazują, że organy podatkowe żądają od podatników ich przedłożenia, ale wciąż w niewielkim zakresie. Przedmiotowe struktury zawierają wiele wartościowych danych i ich szersze wykorzystanie, w powiązaniu z automatyzacją analizy tych danych, może istotnie podnieść efektywność kontroli podatkowej - powiedział partner w PwC, lider zespołu ds. technologii podatkowych Marcin Sidelnik. 

JPK pomaga w kontroli fiskusa

Eksperci PwC podkreślili, że JPK jest narzędziem wspierającym również podatników w wykazywaniu się przed fiskusem, co do prawidłowości przeprowadzenia czynności sprawdzających uczciwość ich kontrahentów nie tylko bezpośrednio przed zawarciem pierwszej transakcji, ale również w trakcie realizacji kolejnych.- Dlatego tak ważne jest również wykorzystanie informacji z JPK do analizy bieżących relacji handlowych podatników. Na ich podstawie w szybki sposób można przeprowadzić automatyczne testy i wizualizację danych wskazujących na ryzyko dopuszczenia się nadużycia podatkowego przez kontrahenta. Ponadto, wizualizacja danych z JPK pozwala nie tylko na analizy dotyczące kwestii podatkowych, ale również analizy biznesowe, gdyż pliki JPK zawierają dane o wszystkich transakcjach sprzedaży i zakupu podatnika - powiedział Sidelnik.

Zmiany w JPK od października

- Przyglądając się działaniom resortu w zakresie automatyzacji raportów z analiz JPK_VAT, rozwoju narzędzi informatycznych w ramach SKORP, czy też tzw. systemu STIR, SENT oraz wprowadzaniu modelu podzielonej płatności w VAT, można postawić pytanie, czy w ramach ewentualnych sporów z administracją podatkową kluczowy dla ich rozstrzygnięć nie będzie właśnie wynik działalności analitycznej KAS na podstawie danych z JPK. W związku z tym już teraz warto zadbać o jakość merytoryczną danych przekazywanych w formie JPK – powiedziała starsza menedżer w zespole ds. technologii podatkowych PwC Agnieszka Kurzeja.Od 1 października 2018 r. rozpocznie się dalszy etap digitalizacji procesu składania rocznych dokumentów finansowych, co powinno doprowadzić do generalnego obowiązku sporządzania sprawozdań finansowych w postaci elektronicznej JPK przez wszystkie podmioty zobowiązane do ich sporządzenia, podano także.

Źródło: ISBnews

Udostępnij artykuł: