Nowy system poprawi efektywność wykorzystywania środków przez JSW?

Samorządy

Fot. Pixabay.com

Ministerstwo Finansów rozpoczęło współpracę z Bankiem Światowym nad opracowaniem nowego systemu korekcyjno-wyrównawczego dla jednostek samorządu terytorialnego (JST). System ma być m.in. nakierowany na bardziej efektywne wykorzystywanie środków przez JST i uwzględniał ich potrzeby wydatkowe, podano także.

System ma być m.in. nakierowany na bardziej efektywne wykorzystywanie środków przez #JST i uwzględniał ich potrzeby wydatkowe #MinisterstwoFinansów #BankŚwiatowy

“Chcemy, aby system był nakierowany na bardziej efektywne wykorzystywanie środków przez jednostki samorządu terytorialnego i żeby uwzględniał w szczególności ich potrzeby wydatkowe. Ta kwestia jest również ujęta w Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju, czyli głównym dokumencie krajowym, który dotyczy wielu sfer rozwoju społecznego i gospodarczego Polski” – powiedział wiceminister finansów Tomasz Robaczyński, cytowany w komunikacie.

Podkreślił, że stworzenie nowego systemu korekcyjno-wyrównawczego jest skomplikowanym zadaniem, na które wpływa wiele czynników. To m.in. bardzo duża różnorodność JST, zarówno pod względem terytorialnym, rozwoju gospodarczego i społecznego, jak też zmienna sytuacja ekonomiczna w kraju i za granicą. System działa od 2004 r., od tego czasu (m.in. w wyniku wejścia Polski do Unii Europejskiej) wiele się zmieniło i potrzeba nowych rozwiązań.

Wyrównywanie szans na poziomie lokalnym

“Wyrównywanie szans na poziomie lokalnym jest bliskie polityce Banku Światowego, jako że wspieramy zmniejszanie nierówności społecznych. Mam nadzieję, że w następnych latach współpracy Banku z Polską będziemy mogli obserwować jej pozytywne rezultaty, chociaż zdajemy sobie sprawę ze skali wyzwania, jakim jest opracowanie nowego systemu” – powiedziała zastępca szefa Banku Światowego w Polsce Anna Kozieł, cytowana w komunikacie.

Prace odbywają się w ramach unijnego “Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020”. Będą w nich uczestniczyć najlepsi eksperci Banku Światowego, w tym prof. Jorge Martinez-Vazquez, dyrektor Międzynarodowego Centrum Polityki Publicznej Uniwersytetu Georgia.

Źródło: ISBnews

 

Udostępnij artykuł: