Już we wtorek analitycy giełdowi będą szacować grudniową sprzedaż detaliczną

Finanse i gospodarka

Dane dotyczące sprzedaży w ubiegły piątek w USA okazały się rekordowe: jej wartość osiągnęła poziom 11,4 miliarda USD, co jest wynikiem lepszym od ubiegłorocznego o 6,6%.

Dane dotyczące sprzedaży w ubiegły piątek w USA okazały się rekordowe: jej wartość osiągnęła poziom 11,4 miliarda USD, co jest wynikiem lepszym od ubiegłorocznego o 6,6%.

Zgodnie z tradycyjnie stosowanymi prognozami, stanowi to zapowiedź dobrej sprzedaży detalicznej w całym grudniu. Niewielka część analityków giełdowych obawia się, iż klientów przyciągnęły wyjątkowe wyprzedaże. Jednakże ci zajmującymi się trendami sprzedaży detalicznej wyraźnie wskazują, iż jeżeli tzw. "Black Friday", czyli piątek po Dniu Dziękczynienia, jest słaby, to sprzedaż całego okresu świątecznego jest poniżej oczekiwań, i na odwrót. Sygnał należy więc odczytać jednoznacznie optymistycznie.

W poniedziałek i wtorek możemy poznać doniesienia z Wielkiej Brytanii. Największe sieci sprzedaży detalicznej eBay i Amazon przewidują, iż odpowiednio najbliższa niedziela w eBay (nazywana Super Sunday) oraz najbliższy poniedziałek w Amazon będą dniami rekordowych przychodów. Przewidywania oparte są na danych historycznych, a dodatkowo na ten dzień przewidziano istotne premiery, np. wydań DVD.

Inwestorzy giełdowi nie wydają się dyskontować rekordowych zakupów. Kursy wspomnianych spółek utrzymują się znacznie poniżej swoich tegorocznych szczytów. Więcej jest walki o utrzymanie technicznych wsparć niż sygnałów powrotu do trendów wzrostowych. Jest to cały czas wpływ niepewności związanej z sytuacją w Europie.

eBay utrzymuje się w trendzie horyzontalnym cały rok. Odbicie od poziomu 28 USD powiodło się właśnie po dobrych danych dotyczących sprzedaży w USA. Jednakże dopiero trwałe wybicie się powyżej cenę 34 USD inwestorzy uznają za sygnał powrotu do trendu wzrostowego. Akcji Amazon rynek nie postrzega już tylko poprzez pryzmat wielkości sprzedaży detalicznej. Coraz większą część wyceny "zabiera" sprzedaż czytnika/tabletu Kindle. Podobnie jak w przypadku eBay, również akcje Amazona znacznie odbiły po doniesieniach o piątkowej sprzedaży. Dla inwestorów oczekujących powrotu do wzrostów akcji Amazon kluczowe będzie trwałe przecięcie poziomu 205 USD.

Cały rynek głównych indeksów w USA ustanowił średnioterminowe dno i szczyt zakresu zmian na najbliższe tygodnie, co należy uznać za wyraźny optymistyczny sygnał w otoczeniu niepewności fiskalnej Strefy euro. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż wartości głównych amerykańskich indeksów utrzymują się powyżej szczytów z 2010 roku. Siła byków i nadzieje na kolejną falę wzrostową będą więc rosły.

Łukasz Wardyn, Dyrektor Zarządzający,
Europa Środkowa i Wschodnia, City index

Udostępnij artykuł: