Już 65 organizacji pracodawców apeluje o utrzymanie limitu składek na ZUS

Rynek pracy

Napis ZUS zrobiony z pieniędzy
Fot. stock.adobe.com/Kange Studio

W związku z zapisanym w projekcie budżetu państwa na rok 2020 zniesieniem limitu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, 65 organizacji pracodawców apeluje do polskiego rządu o utrzymanie ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (tzw. limit składek na ZUS), podała Konfederacja Lewiatan.

Pierwszym odczuwalnym skutkiem zniesienia limitu składek na #ZUS będzie obniżenie wynagrodzenia netto pracowników z omawianych branż nawet o 11%, a wzrost kosztów zatrudnienia dla pracodawcy może osiągnąć 16% #składki

Przedsiębiorcy podkreślają, że chcą budować siłę polskiej gospodarki, tworzyć wartościowe miejsca pracy oraz wspierać migrację powrotną do Polski, wpisując się tym samym w założenia Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR), która opiera rozwój gospodarczy na tworzeniu miejsc pracy o wysokiej wartości dodanej.

Czytaj także: Zniesienie limitu 30-krotności składek na ZUS. Konfederacja Lewiatan: zarobki 60 proc. pracowników będą niższe >>>

Obniżenie wynagrodzenia netto pracowników nawet o 11%

„W trosce o zapewnienie ciągłości rozwoju gospodarczego Polski apelujemy o utrzymanie tzw. limitu składek na ZUS. Zniesienie limitu składek przeczy celom SOR, który zakłada zwiększanie udziału innowacyjnych inwestycji oraz tworzenie wysokopłatnych miejsc pracy. […] Pierwszym odczuwalnym skutkiem zniesienia limitu składek na ZUS będzie obniżenie wynagrodzenia netto pracowników z omawianych branż nawet o 11%, a wzrost kosztów zatrudnienia dla pracodawcy może osiągnąć 16%” – czytamy w apelu.

Czytaj także: Związki zawodowe sprzeciwiają się zniesieniu górnego limitu składek ZUS >>>

Przewidywalność i stabilność regulacji wpływających na koszty prowadzenia biznesu mają kluczowe znaczenie dla rozwoju rodzimych firm i przyciąganiu nowych inwestycji. Zniesienie limitu składek na ZUS oznacza skokowy wzrost kosztów pracy, który negatywnie wpłynie na rozwijanie działalności gospodarczej w Polsce, podano również.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: