Już można składać wnioski do PARP o dotacje dla średnich firm

Komentarze ekspertów

Jak w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości ubiegać się o dotacje na kapitał obrotowy dla średnich firm, i jak PARP jest przygotowany do rozdysponowania dotacji o wartości 2,5 mld złotych w ciągu półtora miesiąca, pisze dla aleBank.pl Mikołaj Różycki, wiceprezes Agencji.

Jak w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości ubiegać się o dotacje na kapitał obrotowy dla średnich firm, i jak PARP jest przygotowany do rozdysponowania dotacji o wartości 2,5 mld złotych w ciągu półtora miesiąca, pisze dla aleBank.pl Mikołaj Różycki, wiceprezes Agencji.

#MikołajRóżycki: Spodziewamy się nawet 10 tys. wniosków, więc środków powinno wystarczyć na wsparcie większości, jeśli nie wszystkich firm, które zgłoszą się po dotację @parpgovpl @LewiatanTweets

Przed nami bardzo ambitne zadanie: w maksymalnie półtora miesiąca przekazać wsparcie do wszystkich działających w Polsce firm średniej wielkości, które ucierpiały z powodu pandemii koronawirusa.

Nie mamy wątpliwości, że aby pomoc w sytuacji kryzysowej była skuteczna, musi jak najszybciej trafić tam, gdzie jest najbardziej potrzebna.

Proste procedury

Dla wszystkich zaangażowanych w przygotowanie i uruchomienie programu oczywiste było to, że o tym jak wykorzystać środki pomocowe najlepiej wiedzą sami przedsiębiorcy.

Wsparcie musi być przy tym szeroko dostępne. Te przesłanki przesądziły o kształcie „Dotacji na kapitał obrotowy”. Z tego też powodu postaraliśmy się, aby maksymalnie uprościć procedury oraz zasady ubiegania się o dotacje.

Wszystko to przy zachowaniu wszelkich wymagań związanych z dystrybucją Funduszy Europejskich.

Czytaj także: Jest pierwsza lista pozytywnie ocenionych wniosków z programu: Dotacje na kapitał obrotowy

Procedury on-line

Prostszy jest sam wniosek o dotację, większość pól jest uzupełniania automatycznie. Przedsiębiorcy znajdą na naszej stronie instrukcję jego wypełniania krok po kroku.

Większość informacji, o których podanie proszeni są wnioskodawcy ma charakter oświadczeń i mają na celu potwierdzenie obecnego statusu wnioskodawcy. Cały proces, łącznie z podpisaniem umowy i wypłatą wsparcia będzie odbywał się on-line.

By otrzymać dotację niezbędne jest wykazanie co najmniej 30-proc. spadku obrotów za jeden, dowolny miesiąc po 1 lutego 2020 r. – może być to spadek w porównaniu do analogicznego okresu w ub.r. lub miesiąc do miesiąca w czasie pandemii.

Wnioski są rozpatrywane na bieżąco – głównie w oparciu o to kryterium. Pieniądze będą wypłacane firmom z góry, w całości, zaraz po podpisaniu umowy.

Czytaj także: Ruszają dotacje: 2,5 mld zł dla średnich firm, które odnotowały spadek obrotów

Spodziewana liczba wniosków

Budżet programu został zaplanowany tak, aby pomóc wszystkim potrzebującym – to aż 2,5 mld zł. W pierwszych dniach otrzymaliśmy blisko 1,8 tys. wniosków o dotacje, średnio w wysokości ok. 200 tys. zł.

Spodziewamy się nawet 10 tys. wniosków, więc środków powinno wystarczyć na wsparcie większości, jeśli nie wszystkich firm, które zgłoszą się po dotację.

Czytaj także: Dotacje na kapitał obrotowy: blisko 430 tys. zł z unijnych środków na pomoc w koronakryzysie, średnie firmy mogą składać wnioski

Udostępnij artykuł: