Kapitał prywatny może wspomóc TBS-y i spółdzielnie mieszkaniowe

Multimedia / Nieruchomości / Rynek

Michał Sapota, Think Tank HRE
Michał Sapota, Think Tank HRE

Zdaniem Michała Sapoty prezesa HRE Investments, należy zmienić przepisy dotyczące spółdzielczości mieszkaniowej oraz Towarzystw Budownictwa Społecznego.

#MichałSapota: Może dobrym rozwiązaniem byłoby dopuszczenie do TBS-ów jako większościowych udziałowców kapitału prywatnego, #TBS – realizowałyby w części cele społeczne, a w części komercyjne @HeritagePolska

Michał Sapota prezes HRE Investments uważa, że wielkie spółdzielnie mieszkaniowe są niesterowalne. Spółdzielcy praktycznie nie mają wpływu na działania zarządu spółdzielni mieszkaniowej.

Wielkie spółdzielnie mieszkaniowe w tej chwili praktycznie nie budują nowych mieszkań.

W istocie zarządy spółdzielni mieszkaniowych administrują posiadanymi zasobami, a nie zarządzają spółdzielnią.

Podobnie zdaniem Michała Sapoty, TBS nie spełniają swojej roli, to znaczy nie wpływają istotnie na tworzenie podaży dostępnych dla szerokiego ogółu obywateli mieszkań.

Szczególnie w mniejszych miejscowościach.

W obu przypadkach, spółdzielni mieszkaniowych i TBS- warto zastanowić się na dopuszczeniem do nich udziału prywatnego biznesu.

W przypadku spółdzielni mieszkaniowych poprawiłoby to sposób zarządzania posiadanymi przez spółdzielnię zasobami.  W przypadków TBS –ów, zwiększyłaby się liczba dostępnych zasobów mieszkaniowych w mniejszych miejscowościach.

W odniesieniu do TBS Michał Sapota mówi: Może dobrym rozwiązaniem byłoby dopuszczenie do TBS-ów jako większościowych udziałowców kapitału prywatnego, TBS – realizowałyby w części cele społeczne, a w części komercyjne.

Źródło: aleBank.pl
Udostępnij artykuł: