Kasjer na rynku pracy. Na jakie zarobki można liczyć?

Rynek pracy

Kasjerzy to często pierwsza linia kontaktu klienta z marką handlową. Najnowszy raport Pracuj.pl przygląda się ich płacom, profilowi zawodowemu, możliwościom rozwoju kariery, a także oczekiwaniom w kontekście innych grup w branży handlowej.

Kasjer w sklepie
Fot. stock.adobe.com/Drobot Dean

Kasjerzy to często pierwsza linia kontaktu klienta z marką handlową. Najnowszy raport Pracuj.pl przygląda się ich płacom, profilowi zawodowemu, możliwościom rozwoju kariery, a także oczekiwaniom w kontekście innych grup w branży handlowej.

Co zwiększa szanse kasjera na awans i podwyżkę? #kasjer #rynekpracy

Zapotrzebowanie na kadry w handlu i sprzedaży jest większe, niż w jakiejkolwiek innej specjalizacji w Polsce. W III kwartale 2018 handlowcy i sprzedawcy stanowili ponad 29% wszystkich rekrutowanych na Pracuj.pl. Według danych Bisnode Polska, w kraju działa obecnie 260 tysięcy sklepów o bardzo wielu różnych specjalizacjach – w których potrzeba kompetentnych i sprawnych pracowników. W tym coraz częściej kasjerów, którzy będą sumiennie wykonywać swoje obowiązki.- Kasjerzy, którym poświęcamy ten raport Pracuj.pl, to często nasza pierwsza linia kontaktu z marką handlową. Choć znajdują się na najniższych szczeblach hierarchii, to właśnie oni budują nasze wrażenia w relacji z marką. Praca kasjera jest wymagająca, często ciężka fizycznie. Rynkowe doniesienia pokazują jednak, że płace kasjerów regularnie rosną, a pracodawcy wprowadzają programy rozwoju karier - mówi Rafał Nachyna, Dyrektor Zarządzający Pracuj.pl.

Jacy są i ile zarabiają kasjerzy?

Według danych ekspertów serwisu zarobki.pracuj.pl, zdecydowana większość kasjerów wykonuje swoje obowiązki na podstawie umowy o pracę - 85% ankietowanych. Więcej, niż co trzeci z nich (36%) deklaruje, że co miesiąc otrzymuje premie za osiągane wyniki.Zespoły kasjerów w Polsce są silnie sfeminizowane. Jak podają eksperci serwisu zarobki.pracuj.pl, 8 na 10 kasjerów to kobiety. Co ciekawe, panie dominują także wśród kierowników sklepów spożywczych (61%) oraz ich zastępców (66%).Na jakiej wysokości pensje mogą liczyć kasjerzy? Według danych serwisu zarobki.pracuj.pl ich przeciętne miesięczne wynagrodzenie to 2000 zł netto. Natomiast najlepiej opłacani specjaliści otrzymują pensje o blisko połowę wyższe – wynoszące 2900 zł netto. Dla porównania, przeciętna pensja sprzedawcy w branży motoryzacyjnej to 3100 zł netto, a kierownika sklepu spożywczego - 4600 zł netto.Kasjerzy coraz częściej otrzymują benefity pozapłacowe. Zdecydowanie najpopularniejsze są bony towarowe (38%). Według wypowiedzi pracowników, firmy nieco rzadziej decydują się na świadczenia socjalne (28%), ubezpieczenia na życie (25%).

Co zwiększa szanse kasjera na awans i podwyżkę?

LOKALIZACJA I SKALA: Wyższe zarobki oferują sklepy w największych miastach i najsilniej rozwiniętych regionach oraz duże sieci handlowe.STAŻ PRACY: Ze względu na dużą rotację na stanowiskach kasjerów, atutem pracownika jest staż przekraczający 2-3 lata w jednym miejscu.SPECJALIZACJA: Wyższe wynagrodzenia oferują kasjerom np. sklepy informatyczne, motoryzacyjne czy RTV-AGD.Jak podkreślają eksperci Pracuj.pl, osoby chcące związać swoją przyszłość z branżą handlu B2C powinny zwracać uwagę nie tylko na pensje, ale też skalę danej firmy, jej podejście do rozwoju pracowników.

Jakie są oczekiwania pracowników?

Kasjerzy to jedna z najbardziej charakterystycznych grup pracowników fizycznych. Jak wykazał raport Pracuj.pl, oczekują oni stabilnych i jasnych zasad zatrudnienia. Chcą wygodnej i szybkiej rekrutacji, uczciwych relacji z szefami oraz zdrowego środowiska pracy.Jak pokazał raport Pracuj.pl "Na tropie dobrej pracy", pracownicy fizyczni zwracają przede wszystkim uwagę na wysokość wynagrodzenia. Tylko 35% badanych chciałoby zmienić stanowisko na wyższe, ale już 77% zmieniłoby pracę, jeśli w nowym miejscu otrzymaliby wyższe wynagrodzenie.- Stanowisko kasjera może być zarówno zajęciem tymczasowym, jak i stanowić krok w karierze. Zależy to od celów i potrzeb osoby decydującej się na pracę. Jak wygląda ścieżka rozwoju pracownika od kasjera do menedżera? W Jeronimo Martins ponad 80 procent awansów to efekt rekrutacji wewnętrznej. Jeśli poszukiwany jest na przykład zastępca kierownika sklepu, to ogłaszany jest nabór. Każdy pracownik ma wgląd w ofertę, która jest publikowana na firmowym portalu. O swoich planach zawodowych i potrzebach rozwojowych warto rozmawiać z przełożonym albo w ramach spotkań dotyczących oceny pracowniczej. Kompetencje i kwalifikacje są sprawdzane podczas rozmów z kierownikiem oraz specjalistą ds. HR - komentuje Kinga Jagiełło-Kulesza, Dyrektor Działu HR Makroregionu w Jeronimo Martins.

Źródło: Pracuj.pl

Udostępnij artykuł: