KE: ok. 300 mld euro na zmniejszenie zależności energetycznej od Rosji

ESG / Gospodarka

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiła w środę zarys planu zmniejszenia zależności Unii Europejskiej od Rosji. W tym celu chce, y UE zmobilizowała ok. 300 mld euro, w tym około 72 mld euro w dotacjach i 225 mld euro w pożyczkach

Ursula von der Leyen
Ursula von der Leyen Fot. Jim Mattis [Public domain]

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiła w środę zarys planu zmniejszenia zależności Unii Europejskiej od Rosji. W tym celu chce, y UE zmobilizowała ok. 300 mld euro, w tym około 72 mld euro w dotacjach i 225 mld euro w pożyczkach

„Wojna Putina zakłóca światowy rynek energii. To pokazuje, jak bardzo jesteśmy zależni od importowanych paliw kopalnych” – przekazała przewodnicząca KE w środowym oświadczeniu.

(…) Musimy teraz jak najszybciej zmniejszyć naszą zależność od rosyjskich paliw kopalnych.

Plan REPowerEU

Odpowiedzią na to – jak dodała - ma być nowy plan Komisji, REPowerEU. „Możemy zastąpić rosyjskie paliwa kopalne, pracując na trzech poziomach: po stronie popytu oszczędzając energię, po stronie podaży dywersyfikując nasz import energii z paliw kopalnych i przyspieszając przejście na czystą energię” - wskazała.

Oszczędność energii

Jak powiedziała, oszczędność energii to najszybszy i najtańszy sposób rozwiązania obecnego kryzysu energetycznego. „Zwiększymy zatem cel efektywności energetycznej UE na 2030 r. z 9 proc. do 13 proc. i zwiększamy cel na 2030 r. dla energii odnawialnej w UE z 40 proc. do 45 proc.” - zaznaczyła.

Dodała, że przywódcy rządów 27 państw UE uzgodnili utworzenie platformy wspólnych zakupu gazu, LNG i wodoru.

Mechanizm wspólnych zamówień

W ramach planu REPowerEU proponujemy krok naprzód, z mechanizmem wspólnych zamówień.

"(…) W ten sposób możemy zabezpieczyć potrzebny nam import energii bez konkurencji między naszymi państwami członkowskimi” – powiedziała.

Więcej najnowszych wiadomości na temat wojny w Ukrainie >>>

Przyznała, że będzie to wymagało ogromnych inwestycji i reform. „Mobilizujemy blisko 300 mld euro, około 72 mld euro w dotacjach i 225 mld euro w pożyczkach. Będzie to obejmować pewne finansowanie – do 10 mld euro – brakujących połączeń dla gazu i LNG, tak aby żadne państwo członkowskie nie pozostało na lodzie” - powiedziała.

Jak dodała, KE proponuje ok. 2 mld euro na infrastrukturę naftową w celu wstrzymania transportu rosyjskiej ropy. „Pozostała część finansowania zostanie przeznaczona na przyspieszenie i zwiększenie skali przejścia na czystą energię” - powiedziała.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: