Kiedy aktywa OFE przekroczą 200 mld złotych? Siódmy miesiąc doskonałych wyników funduszy emerytalnych

Z rynku

Tegoroczny maj sprzyjał krajowym OFE. Fundusze emerytalne zarobiły średnio aż 8,4% i był to już siódmy z rzędu miesiąc bardzo dobrych wyników. W tym czasie aktywa zgromadzone w portfelach OFE wzrosły o niemal 13,3 mld zł do 177,5 mld zł. Za nami kolejny, obfitujący w zyski, miesiąc na światowych parkietach, informuje IGTE.

Pieniądze na tle wykresu
Fot. stock.adobe.com/Eisenhans

Tegoroczny maj sprzyjał krajowym OFE. Fundusze emerytalne zarobiły średnio aż 8,4% i był to już siódmy z rzędu miesiąc bardzo dobrych wyników. W tym czasie aktywa zgromadzone w portfelach OFE wzrosły o niemal 13,3 mld zł do 177,5 mld zł. Za nami kolejny, obfitujący w zyski, miesiąc na światowych parkietach, informuje IGTE.

OFE
Źródło: IGTE

O ile rajd indeksów na Wall Street nieco przyhamował, bo technologiczny Nasdaq zanurkował w maju o około 1 proc., a S&P500 ledwo wyszedł nad kreskę, to jednak w Azji, czy na europejskich rynkach wschodzących koniunktura dopisywała.

Wyjątkowo dobre nastroje panowały na warszawskiej giełdzie. W maju indeksy WIG i WIG20 wzrosły o około 10 proc., co przełożyło się na wysokie wyniki funduszy emerytalnych.

Czytaj także: A jeśli Otwarte Fundusze Emerytalne nie będą zlikwidowane?

Wyniki OFE

Dzięki wyraźnej poprawie nastrojów na warszawskiej giełdzie w maju, indeks WIG zbliżył się do rekordu wszechczasów. Dobrze radziły sobie również największe spółki z GPW.

W efekcie, fundusze emerytalne, których portfele wypełnione są polskimi akcjami zarobiły średnio 8,4% (od 8% do 8,7%), a od początku roku już 20,5%.

Wszystkie fundusze wypracowały dodatnie stopy zwrotu, w tym najwyższą – Allianz Polska OFE. Wyniki za ostatnie 12 miesięcy wahają się od 37,8% do 46%.

Źródło: IGTE

Ranking OFE

Podobnie jak w kwietniu, nasz comiesięczny ranking OFE, oparty na wskaźniku mierzącym relację zysku do ryzyka (Information Ratio), otwiera Nationale-Nederlanden OFE, który jako jedyny otrzymał najwyższe oceny 5a w horyzoncie rocznym i trzyletnim. Choć w obu okresach fundusz ten wypracował wysokie, to jednak nie najwyższe stopy zwrotu, ale za to pochwalić się może niższym ryzykiem.

Na koniec maja w OFE zgromadzone było 177,5 mld zł, o 26 mld zł więcej niż pod koniec stycznia 2020 roku

Na kolejnych miejscach ponownie znalazły się OFE PZU „Złota Jesień” oraz OFE Pocztylion (wcześniej przez wiele miesięcy fundusz zajmował pozycję lidera).

Źródło: IGTE

Czytaj także: Główny ekonomista Ministerstwa Finansów: rozważane obniżenie opłaty przekształceniowej OFE

Aktywa funduszy emerytalnych

Według szacunków Analiz Online dodatnie wyniki inwestycyjne wypracowane w maju przyczyniły się do zwiększenia wartości aktywów zgromadzonych w OFE o 13,6 mld zł. Po odliczeniu ujemnego salda przepływu środków między OFE a ZUS, wzrost aktywów wyniósł 13,3 mld zł (8,1%).

Na koniec maja w OFE zgromadzone było 177,5 mld zł, o 26 mld zł więcej niż pod koniec stycznia 2020 roku, czyli tuż przed wybuchem krachu na rynkach akcji wywołanego pandemią COVID-19.

Po odliczeniu ujemnego salda przepływu środków między OFE a ZUS, wzrost aktywów wyniósł 13,3 mld zł (8,1%)

Największą dynamikę przyrostu aktywów zanotowało Allianz Polska OFE, a najniższą – PKO Bankowy OFE. Niezmiennie pozycję lidera pod względem wartości aktywów netto utrzymuje Nationale-Nederlanden OFE, w którego portfelu zgromadzone jest 46,7 mld zł, co stanowi ponad 26% udziału w rynku.

Źródło: IGTE

Komentarz IGTE

– Otwarte Fundusze Emerytalne odnotowują świetne wyniki, bardzo dobrze realizują postawione przed nimi zadania – pomnażania kapitału z przeznaczeniem emerytalnym, przez co rośnie poziom bezpieczeństwa finansowego ich członków.

Niewielka zmiana legislacyjna mogłaby znacząco poprawić warunki funkcjonowania funduszy

Decydenci powinni rozważyć poszerzenie katalogu lokat, w jakie mogą inwestować OFE, by w przypadku korekty, czy zmiany koniunktury na rynku, fundusze mogły reagować z większą elastycznością i osiągać lepsze wyniki.

Niewielka zmiana legislacyjna mogłaby znacząco poprawić warunki funkcjonowania funduszy – komentuje Małgorzata Rusewicz, prezes IGTE.

Czytaj także: Nie powinno być opłaty przekształceniowej OFE po ogłoszeniu Polskiego Ładu

Źródło: aleBank.pl
Udostępnij artykuł: