Kiedy płatności zbliżeniowe bez PIN wzrosną do 100 zł? Banki już gotowe

Finanse osobiste

Przemysław Barbrich
Fot. MarketNews24

Banki są już gotowe do podniesienia limitu z 50 zł do 100 zł, ale chcą zwiększyć bezpieczeństwo takich płatności. Dlatego nie stanie się to już jesienią tego roku, ale jednak przed zakończeniem 2019 r.

Przemysław Barbrich z #ZBP: limity płatności zbliżeniowych bez PIN-u na pewno zostaną podniesione przed końcem tego roku #PłatnościZbliżeniowe #banki

– Banki są gotowe do wprowadzenia zmiany limitu i to praktycznie od zaraz – mówi dr Przemysław Barbrich ze Związku Banków Polskich. – Chcemy jednak, aby klienci czuli się w 100 proc. bezpieczni.

Zmiana przepisów dotyczących silnego uwierzytelniania

Jesienią zmienią się przepisy dotyczące tzw. silnego (mocnego) uwierzytelniania. Silne uwierzytelnianie klienta to dwuetapowa weryfikacja tożsamości oparta na przynajmniej dwóch niezależnych elementach z kategorii:

* Wiedza – posiadana jedynie przez użytkownika, np. kod PIN lub hasło,

* Posiadanie – coś, co ma wyłącznie użytkownik np. karta płatnicza lub telefon,

* Cechy klienta – coś, czym jest użytkownik – poprzez wykorzystanie biometrii, np. skan siatkówki lub odcisku palca.

Niezależność tych elementów opiera się na tym, że naruszenie jednego z nich, w żaden sposób nie osłabia wiarygodności pozostałych, przy jednoczesnym braku osłabienia danych użytkowników.

Limity wzrosną po zmianie przepisów

Limity zostaną podniesione do 100 zł dopiero po wejściu w życie tych przepisów.

– Limity płatności zbliżeniowych bez PIN-u na pewno zostaną podniesione przed końcem tego roku – mówi Przemysław Barbrich.

 

Źródło: MarketNews24
Udostępnij artykuł: