Kiedy podwyżka stóp procentowych? Ekonomiści Banku Pekao: zmiana w polityce NBP może być dość gwałtowna, możliwa już w październiku

Gospodarka

Zmiana w polityce pieniężnej NBP może być dość gwałtowna, scenariusz sygnalnej podwyżki stóp jest nierealny, a RPP rozpocznie normalizację polityki od podwyżki o 40 pb w listopadzie lub nawet już w październiku - oceniają ekonomiści Banku Pekao.

Bank Pekao Sa, flagi z logo
Źródło: Bank Pekao SA /Twitter

Zmiana w polityce pieniężnej NBP może być dość gwałtowna, scenariusz sygnalnej podwyżki stóp jest nierealny, a RPP rozpocznie normalizację polityki od podwyżki o 40 pb w listopadzie lub nawet już w październiku - oceniają ekonomiści Banku Pekao.

"Naszym zdaniem, pojawia się coraz więcej sygnałów świadczących o tym, że politykę pieniężną w Polsce czeka istotny zwrot, zwrot podyktowany przede wszystkim oceną skali akomodacji, perspektywami inflacji, jak i samym wyważeniem jej negatywnych skutków społecznych" - napisano.

Zmiana w polityce pieniężnej NBP może być dość gwałtowna, bardzo prawdopodobne, że dojść może do niej już w październiku (na początek w warstwie retorycznej, choć nie da się całkowicie wykluczyć ruchu na stopach na najbliższym posiedzeniu), czyli nawet przed publikacją projekcji inflacyjnej zaplanowaną na listopad.

Czytaj także: Inflacja rośnie niebezpiecznie >>>

"Myślimy, że scenariusz sygnalnej podwyżki stóp jest nierealny, bo nieefektywny. NBP w listopadzie zdecyduje się na rozpoczęcie całego cyklu, a pierwsza decyzja o zacieśnieniu polityki pieniężnej podniesie stopę bazową do poziomu 0,5 proc." - dodano.

Najbliższe decyzyjne posiedzenie RPP zaplanowano na 6 października.

Rekordowe dane o inflacji

GUS podał w piątek, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu wzrosły o 5,8 proc. rdr wobec 5,5 proc. w sierpniu, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,6 proc. W ujęciu rdr to kolejny ponad 20-letni rekord odczytu CPI.

Czytaj także: Inflacja we wrześniu wzrosła aż do 5,8 proc., a to jeszcze nie koniec; coraz więcej argumentów za podwyżką stóp procentowych >>>

Z opisu dyskusji na wrześniowym posiedzeniu RPP wynika, że w ocenie większości tego gremium, jeżeli niepewność dotycząca pandemii i jej wpływu na gospodarkę zmniejszy się, a jednocześnie prognozy będą wskazywały na utrzymywanie się korzystnej koniunktury oraz na ryzyko kształtowania się inflacji powyżej celu inflacyjnego NBP w kolejnych latach, wówczas uzasadnione będzie rozważenie dostosowania polityki pieniężnej. W tym kontekście istotne będą także wyniki listopadowej projekcji inflacji i PKB. 

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: