Kiedy szczepionka na COVID-19 trafi do Polski?

Gospodarka

Wiosną 2021 roku lub wcześniej Polska będzie miała ponad 20 mln szczepionek na COVID-19 - powiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Z wypowiedzi premiera wynika, że na razie rząd nie planuje obowiązkowych szczepień.

Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz Morawiecki Fot. Krystian Maj/KPRM

Wiosną 2021 roku lub wcześniej Polska będzie miała ponad 20 mln szczepionek na COVID-19 - powiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Z wypowiedzi premiera wynika, że na razie rząd nie planuje obowiązkowych szczepień.

Zarządziłem przygotowanie na przyszły rok całej infrastruktury do szczepienia.

"Chcemy mieć co najmniej dwadzieścia kilka milionów szczepionek, by w jak najszybszym możliwym czasie, pewnie nastąpi to gdzieś wiosną przyszłego roku, może trochę wcześniej (...) chcemy dostać szczepionki, tak szybko jak zachodnie kraje UE i dostaniemy je, bo tak jest skonstruowana umowa, której jesteśmy częścią" - powiedział premier w poniedziałek.

Czytaj także: Euforia na giełdach po informacji o szczepionce na COVID-19 >>>

Szczepionka przeciwko COVID-19 ma ponad 90 proc. skuteczności

Amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował w poniedziałek, że rozwijany przez firmę projekt szczepionki przeciwko COVID-19 ma ponad 90 proc. skuteczności. Firma ogłosiła, że w 2021 r. może wyprodukować do 1,3 mld dawek substancji.

Premier poinformował, że na wtorek jest umówiony na rozmowy z polskimi i amerykańskimi przedstawicielami firmy Pfizer "z najwyższego kierownictwa.

Obowiązkowych szczepień nie będzie

Z wypowiedzi premiera wynika, że na ten moment rząd nie planuje obowiązkowych szczepień na COVID-19, a w pierwszej kolejności szczepione będą grupy ryzyka.

"To sprawa (szczepienie - przyp. red.), która będzie dotyczyć każdego Polaka, który będzie chciał się zaszczepić. W pierwszej kolejności najbardziej mi zależy na naszych najsłabszych, (...) na naszych mamach, ojcach, dziadkach, babciach i oczywiście na pracownikach służby zdrowia, służb mundurowych" - powiedział premier.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>

Morawiecki przypomniał, że Polska jest stroną umów, na mocy których Polska proporcjonalnie do liczby ludności otrzyma w ramach wspólnych zakupów unijnych określoną liczbę szczepionek przeciwko COVID-19. 

Co z lockdownem?

Kluczowe dla podjęcia decyzji w sprawie narodowej kwarantanny będą liczby zakażeń koronawirusem z wtorku i środy - poinformował z kolei we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. Zapewniał, że obecnie nie jest zakładany tak głęboki lockdown jak wiosną, kiedy zamknięte zostały m.in. przedszkola i żłobki.

Rzecznik rządu powiedział we wtorek w TVN24, że jest kilka scenariuszy wprowadzenia nowych obostrzeń. "To zależy od danych dotyczących mobilności obywateli (...), na jakim poziomie będzie wydajna służba zdrowia" - dodał.

Zapytany, czy możliwe jest np. wprowadzenie godziny policyjnej odparł, że to byłoby ostatnie narzędzie z serii obostrzeń. "To jest kwestia tych rozwiązań, które też widzieliśmy na wiosną, był wprowadzony scenariusz, w którym wychodzenie z domu było ograniczone wyłącznie do obowiązków zawodowych, niezbędnych potrzeb, które wynikały np. z wizyty u lekarza czy zrobienia zakupów. To jest wariant, który był dyskutowany na Rządowym Zespole Zarządzania Kryzysowego" - powiedział Müller.

Podkreślił jednak, że nie jest zakładany tak głęboki lockdown, jaki był wiosną, kiedy zamknięte zostały m.in. przedszkola i żłobki. "Niekoniecznie musi tak być; jeśli chodzi o ograniczenia sfer handlowych, też te ograniczenia mogą być mniejsze. Mam nadzieję, że taki wariant jak na wiosnę nie będzie konieczny" - powiedział rzecznik rządu.

Zapewnił, że informacja o narodowej kwarantannie zostanie ogłoszona z odpowiednim wyprzedzeniem.

Przygotowywanie infrastruktury i tworzenie punktów szczepień przez służby mundurowe

Pytany o kwestię szczepień na koronawirusa powiedział, że premier Mateusz Morawiecki zarządził już przygotowanie infrastruktury i tworzenie punktów szczepień przez służby mundurowe.

Pytany, czy jest szansa, że ponad 20 mln szczepionek trafi do Polski na przełomie stycznia i lutego rzecznik rządu odparł, że "przede wszystkim nie ma mowy o takim terminie dla całego wolumenu". Zaznaczył, że rozmowy na temat szczepionek prowadzone są z trzema firmami, zaś z jedną z nich ma zostać podpisana w tym tygodniu umowa. "Mamy ogromną nadzieję, że będzie nie tylko jeden dostawca" - powiedział. Dodał, że prawdopodobnie w tym tygodniu będzie wiadomo jaka dokładnie ilość szczepionek i kiedy trafi do Polski.

Premier poinformował w poniedziałek, że w środę planowane jest podpisanie umowy z firmami Pfizer i BioNTech SE na dostawę szczepionek na koronawirusa oraz że Polska otrzyma szczepionki w tym samym czasie, co inne kraje UE. Szef rządu oświadczył, że chcemy mieć co najmniej 20 kilka milionów szczepionek.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: