Kiedy warto kupić nieruchomość z rynku pierwotnego

Nieruchomości / Rynek

Każda osoba decydująca się na zakup własnego mieszkania staje przed dylematem, czy lokal powinien pochodzić z rynku pierwotnego czy wtórnego. Kupujący często decydują się właśnie na rynek pierwotny, czyli na mieszkania nowe i nieużywane. Jakie są zalety i wady takiego rozwiązania?

Mężczyna trzymający plik banknotów przed blokiem mieszkalnym
Fot. stock.adobe.com/Proxima Studio

Każda osoba decydująca się na zakup własnego mieszkania staje przed dylematem, czy lokal powinien pochodzić z rynku pierwotnego czy wtórnego. Kupujący często decydują się właśnie na rynek pierwotny, czyli na mieszkania nowe i nieużywane. Jakie są zalety i wady takiego rozwiązania?

#AgataKarolinaLasota: Wymierną zaletą zakupu na rynku pierwotnym jest brak PCC, który wynosi 2% wartości transakcji na rynku wtórnym #RynekNieruchomości #ZakupNieruchomości #RynekPierwotny

Jedną z głównych zalet mieszkań z rynku pierwotnego jest możliwość dowolnej aranżacji wnętrza zgodnie z gustem i potrzebami. Można dobrać sposób wykończenia podłóg, kolor ścian i inne elementy, na które w przypadku rynku wtórnego kupujący nie ma wpływu.Nowe inwestycje to także przyjazne, dobrze przemyślane otoczenie. Obecnie deweloperzy przykładają dużą wagę do terenu wokół inwestycji i zaaranżowania go w sposób atrakcyjny dla mieszkańców. Dlatego w nowych osiedlach coraz częściej obecne są strefy relaksu, siłownie czy place zabaw.Współczesne inwestycje to także własna infrastruktura. Usytuowanie na terenie inwestycji lub jej pobliżu lokali handlowo-usługowych: sklepu spożywczego, przychodni czy przedszkola może okazać się bardzo dużym atutem.W okolicach, w których infrastruktura nie jest jeszcze w pełni zbudowana, warto zorientować się w kwestii jej przyszłego kształtu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego .

Wygoda i bezpieczeństwo

Lokale na rynku pierwotnym to również wysoki standard wykonania i większe bezpieczeństwo przed ewentualnymi usterkami. Stosowane obecnie materiały są znacznie lepszej jakości, niż te sprzed kilkudziesięciu lub nawet kilkunastu lat. Nowoczesne inwestycje posiadają również wiele udogodnień i rozwiązań, które kiedyś nie były stosowane: podziemne parkingi, dedykowane miejsca naziemne, podjazdy dla niepełnosprawnych, cichobieżne windy, wideodomofony, ochronę czy możliwości doprowadzenia instalacji do inteligentnego domu. To także pewność, że budynek spełnia aktualne normy bezpieczeństwa.Bezpieczeństwo to także ochrona przed usterkami. Mieszkania objęte są rękojmią i gwarancją, dzięki czemu mieszkańcom łatwiej jest wyegzekwować naprawę. Chociaż gwarancja nie jest obowiązkowa, zazwyczaj dołączana jest do rękojmi. Obejmuje ona szerszy zakres czynności naprawczych, warto więc zwrócić na nią uwagę.

Konkurencyjne ceny

Rynek deweloperski to obecnie bardzo silna konkurencja. Podczas przeprowadzania transakcji istnieje możliwość negocjacji ceny mieszkania i uzyskania oferty dedykowanej.

Niższe koszty utrzymania i koszty transakcyjne

Wysoka jakość wykonania budynku i nowe instalacje zmniejszają koszty związane z remontami i utrzymaniem. W trakcie użytkowania nieruchomości będziemy ponosić mniejsze opłaty na eksploatację budynku (fundusz remontowy).Wymierną zaletą zakupu takiej nieruchomości jest brak podatku od czynności cywilno-prawnych (PCC), który wynosi 2% wartości transakcji na rynku wtórnym, a także brak prowizji dla agencji pośrednictwa nieruchomości.Koszty, które ponosimy ograniczają się do opłat bankowych oraz taksy notarialnej (przy umowie przedwstępnej ‒ dzielonej solidarnie z deweloperem, przy umowie przyrzeczonej ‒ pokrywanej w 100%).

Mniej barier prawnych

W Krajowym Rejestrze Sądowym możemy sprawdzić informacje na temat firmy budowlanej, takie jak: wielkość kapitału zakładowego przedsiębiorstwa; dane osób reprezentujących dewelopera; informacje, czy znajduje się on w stanie upadłości, likwidacji, czy nie toczy się przeciwko niemu postępowanie egzekucyjne.Atutem jest również to, że kupujący  może przeanalizować  sposób realizacji poprzednich inwestycji dewelopera oraz  konkretną inwestycję, którą jest  zainteresowany.A  mianowicie: informacje o stanie prowadzenia inwestycji (prawomocne pozwolenie na budowę) oraz o sposobie jej finansowania  Wszystkie te dane uzyskamy z dostępnych publicznie źródeł i w siedzibie dewelopera.

Nieruchomość jako inwestycja

Takie zalety mieszkania jak: dobra lokalizacja, nowoczesna architektura, estetyka wykończenia, zagospodarowana zielenią przestrzeń, dostępność miejsc postojowych  czy pełna infrastruktura osiedla znacząco wpływają na decyzje klientów o wyborze tych nieruchomości pod wynajem.Jest to także świetna lokata kapitału, ponieważ po przeanalizowaniu planu zagospodarowania przestrzennego, może okazać się, że na przestrzeni 3 ‒ 4 lat nieruchomość zyska na wartości, np. ze względu na fakt, że w pobliżu powstanie stacja metra i będzie można odsprzedać ją z zyskiem.

Wady: dostępność, niepewność i koszty wykończenia

Popyt na mieszkania z rynku pierwotnego w wielu lokalizacjach rośnie, co przekłada się na wydłużony czas oczekiwania na odbiór mieszkania. Może on wynosić od kilku miesięcy – w przypadku zaawansowanej budowy – do nawet 2 lat, jeśli inwestycja jest dopiero w planach lub na początku budowy.Sytuacja, w której  wiele osób zainteresowanych jest kupnem mieszkania, wymusza zainwestowanie kapitału właśnie w nowo powstającą nieruchomość.Jeśli budynek jest na początkowym etapie budowy, kupujący nie ma pewności co do użytych materiałów czy precyzji wykonania. W takim przypadku warto kupować od zaufanych deweloperów o dobrej opinii na rynku, a także korzystać z profesjonalnego doradztwa specjalistów.Co istotne – im nieruchomość jest na wcześniejszym etapie, tym będzie ona tańsza. Mieszkania zakupione na początku realizacji inwestycji dają średnią premię w wysokości 15% do czasu zakończenia budowy.Należy tu jednak wziąć po uwagę, ryzyko przedłużających się realizacji inwestycji.Większe możliwości aranżacji wnętrza to także większe koszty z nią związane. Lokal trzeba bowiem wykończyć. Średnio jest to koszt 1500 – 3000 zł za mkw., w zależności od użytych materiałów, wyposażenia i standardu.Przy podjęciu ostatecznej decyzji pierwszorzędną rolę powinno odgrywać spełnienie naszych aktualnych i przyszłych potrzeb. Wszystkie wady i zalety warto dokładnie przeanalizować i zestawić je z ceną nieruchomości.W razie wątpliwości, zawsze można skorzystać z pomocy profesjonalisty, który doradzi, która opcja będzie najlepszym rozwiązaniem.Agata Karolina Lasota, dyrektor zarządzająca LBC INVEST   Agata Karolina Lasota, dyrektor zarządzająca LBC INVEST
Źródło: aleBank.pl
Udostępnij artykuł: