Kierowca może sprawdzić, co wie o nim ubezpieczyciel

Finanse osobiste

Kierowca w aucie
Fot. Pixabay.com

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny udostępnił online pełną historię ubezpieczeń OC i AC dla każdego właściciela pojazdu w Polsce. Wszyscy kierowcy też, niezależnie od tego, czy są właścicielami auta, mogą sprawdzić, o których wypadkach z ich udziałem wiedzą towarzystwa

#Iwona Woźniak-Sadek, UFG: Wszystkie firmy ubezpieczeniowe standardowo już sprawdzają w bazie #UFG historię ubezpieczenia danego posiadacza pojazdu, dlatego warto wcześniej sprawdzić czy wszystkie dane w bazie UFG są zgodne ze stanem faktycznym i czy są kompletne #OC

Ogólnopolska baza polis komunikacyjnych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) wzbogaciła się o nowe funkcjonalności, przydatne dla kierowców.

– Rozszerzyliśmy zakres danych możliwych do pobrania online przez właścicieli pojazdów z bazy UFG – mówi Elżbieta Wanat Połeć, prezes  Funduszu. – Wcześniej mogli oni sprawdzić tylko historię swojego ubezpieczenia OC za ostatnie pięć lat. Teraz mogą zrobić to za pełny okres ubezpieczenia czyli nawet za ostatnie kilkanaście lat, jak również sprawdzić tę historię dla polis autocasco – wyjaśnia Wanat-Połeć.

Wiedza o kierowcach

Pobranie własnej historii polis komunikacyjnych z bazy UFG jest bezpłatne i dostępne dla wszystkich właścicieli pojazdów zarejestrowanych w Polsce.

Kierowcy mają także możliwość sprawdzenia, co o wszystkich spowodowanych przez nich szkodach wiedzą ubezpieczyciele. Ma to znaczenie dla osób, które jeżdżą nie tylko swoimi pojazdami, ale także autami pożyczonymi czy służbowymi.

Pobierane z bazy zaświadczenia dostępne są również w językach: angielskim i niemieckim i mogą być przedstawiane ubezpieczycielom zagranicą.

Przydatne przy liczeniu składki

Firmy ubezpieczeniowe przy kalkulacji składki za polisy komunikacyjne często biorą pod uwagę historię danego kierowcy za okres dłuższy niż pięć lat.

– Wszystkie firmy ubezpieczeniowe standardowo już sprawdzają w bazie UFG historię ubezpieczenia danego posiadacza pojazdu, dlatego warto wcześniej sprawdzić czy wszystkie dane w bazie UFG są zgodne ze stanem faktycznym i czy są kompletne – mówi Iwona Woźniak-Sadek, dyrektor Biura Obsługi Klienta UFG.

Wszelkie nieścisłości czy luki w danych mogą niekorzystnie wpłynąć na ocenę ryzyka związanego z klientem, a tym samym spowodować zwyżkę jego składki.

– Baza ta jest stale uaktualniana i sporadycznie mogą pojawić się w niej rozbieżności między danymi przesłanymi przez ubezpieczycieli, a stanem faktycznym, znanym właścicielowi pojazdu. Błędy mogą dotyczyć np. numeru PESEL czy literówek w nazwisku. Już to wystarcza by w historii ubezpieczenia danej osoby pojawiły się np. dwie polisy zamiast trzech, co może mieć wpływ na wyliczenie lat bezszkodowej jazdy – tłumaczy Iwona Woźniak-Sadek.

W Polsce są ponad 24 miliony pojazdów, których właściciele mają obowiązek wykupić co roku  polisę OC. Przy wyliczaniu składki za nią wszyscy ubezpieczyciele sprawdzają w ogólnopolskiej bazie polis komunikacyjnych UFG historię ubezpieczenia danego kierowcy. W szczególności sprawdzają liczbę spowodowanych przez niego kolizji i wypadków komunikacyjnych oraz wysokość wypłaconych odszkodowań i w zależności od tego stosują odpowiednie zwyżki bądź zniżki składki.

Udostępnij artykuł: