KIR ma zgodę KNF na oferowanie usługi inicjowania transakcji płatniczej

Komentarze ekspertów

Komisja Nadzoru Finansowego wydała komunikat ws. decyzji podjętych w dniu 28 maja 2021 roku, m.in. w kwestii dotyczącej Krajowej Izby Rozliczeniowej.

Wojciech Pantkowski, wiceprezes Zarządu KIR odpowiedzialny za Obszar Usług Internetowych i Sprzedaży
Wojciech Pantkowski, wiceprezes Zarządu KIR, źródło: KIR

Komisja Nadzoru Finansowego wydała komunikat ws. decyzji podjętych w dniu 28 maja 2021 roku, m.in. w kwestii dotyczącej Krajowej Izby Rozliczeniowej.

Komisja jednogłośnie zezwoliła na świadczenie usług płatniczych w charakterze krajowej instytucji płatniczej spółce: Krajowa Izba Rozliczeniowa Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie.

Zakres świadczonych przez Krajową Izbę Rozliczeniową SA usług płatniczych obejmuje usługę inicjowania transakcji płatniczej (Payment Initiation Service – PIS).

Czytaj także: KIR: na zmianę rachunku bankowego zdecydowało się 4764 osób w I kw. 2021 roku

Wojciech Pantkowski, wiceprezes Zarządu Krajowej Izby Rozliczeniowej odpowiedzialny za Obszar Usług Internetowych i Sprzedaży na gorąco odniósł się do decyzji KNF:

„KIR stale rozwija usługi wspierające nowoczesne płatności i otwartą bankowość. Już w 2019 r. udostępniliśmy bankom usługę HUB PSD2, która pomaga spełnić wymogi regulacyjne z zakresu Dyrektywy PSD2 i otwartej bankowości.

Dzięki tej usłudze banki, które skorzystały z tego rozwiązania technologicznego były gotowe na termin przypadający 14.09.2019 roku, do którego musiały wdrożyć nowe przepisy.

Obecnym etapem rozwoju jest realizacja usługi inicjowania transakcji płatniczej.

Dzięki temu KIR będzie oferować kompletne rozwiązania płatnicze, które pozwolą na kompleksową obsługę banków oraz pozostałych partnerów KIR w zakresie możliwości wykorzystania przez nich otwartej bankowości w ramach Dyrektywy PSD2.”

Czytaj także: Raport Specjalny | Forum Technologii Bankowych – KIR S.A. | Chcemy być partnerem w digitalizacji, nie tylko sektora bankowego

Udostępnij artykuł: