Kłopoty z budżetem państwa? Prawie 10 mld zł deficytu dużym zaskoczeniem

Gospodarka

Monety i banknoty
Fot. stock.adobe.com/Magdziak Marcin

Prawie 10 mld zł deficytu w budżecie państwa po lipcu, jest dla większości ekspertów dużym zaskoczeniem. W poprzednich latach lipiec nie był miesiącem dużych deficytów. Czy to jest ostrzeżenie ze strony Ministerstwa Finansów? Jeśli tak, to przed czym?

Prawie 10 mld zł deficytu w budżecie państwa po lipcu jest dla większości ekspertów dużym zaskoczeniem #deficyt #budżet

Po czerwcu MF chwaliło się nadwyżką dochodów nad wydatkami, wynoszącą 9,5 mld zł. W ustawie budżetowej zapisano, że rok 2018 zakończy się deficytem 41,5 mld zł, ale eksperci oceniali, że prawdopodobnie będzie nawet o połowę niższy. Tym bardziej dane na koniec lipca są zaskoczeniem.

Dane napływające z polskiej gospodarki są dobre

– W poprzednich latach deficyty w lipcu były sporo niższe, nawet przy o wiele gorszej koniunkturze gospodarczej – mówi dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. – Zaskoczenie spowodowane jest też tym, że dane napływające z polskiej gospodarki są dobre i nie ma pogorszenia w jej fundamentach.

Jak można więc interpretować dane, które przekazało Ministerstwo Finansów? – Naciski z różnych stron, aby wydawać więcej pieniędzy na powstające programy, mogą powodować, że MF chce ostudzić takie oczekiwania – komentuje ekspert z XTB.

Źródło: MarketNews24

 

Udostępnij artykuł: