KNF: 4,3 mln zł kar dla mBanku; jest wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy

Z rynku

Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła na mBank kary w łącznej wysokości 4,3 mln zł - poinformowała Komisja w komunikacie.

Szyld mBanku
Fot. stock.adobe.com/Tomasz Warszewski

Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła na mBank kary w łącznej wysokości 4,3 mln zł - poinformowała Komisja w komunikacie.

Kara w wysokości 4,25 mln zł związana jest z pełnieniem funkcji depozytariusza dla funduszu sekurytyzacyjnego easyDebt, GetBack Windykacji Platinum Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny FIZ, GetPro Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny FIZ oraz Universe 3 Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny FIZ.

Czytaj także: UOKiK: mBank ma zwrócić klientom pobrane opłaty dotyczące kredytów odnawialnych >>>

Z kolei kara w wysokości 50 tys. związana jest z pełnieniem funkcji depozytariusza dla funduszu Altus Absolutnej Stopy Zwrotu Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Global Opportunities. 

mBank złożył wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy

Decyzja nie jest ostateczna ani prawomocna. mBank podał, że złożył wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy.

Bank poinformował, że KNF zakwestionował sposób, w jaki fundusz wyceniał akcje spółki Centrum Finansowe Banku BPS. Zastrzeżenia dotyczącą wyceny w okresie od grudnia 2017 r. do sierpnia 2018 r. (dokonywanej przez fundusz na podstawie kursu zamknięcia tego waloru na NewConnect).

Druga kara ma związek z funduszami inwestycyjnymi zarządzanymi przez GetBack, dla których mBank pełni rolę depozytariusza. Urząd wskazał nieprawidłowości w działaniach banku jako depozytariusza.

"Zdaniem banku, błędy wynikają z faktu, że podmiot zarządzający funduszami (GetBack) celowo wprowadzał w błąd mBank, przekazując mu (jako depozytariuszowi funduszy) nieprawdziwe informacje. Z tego powodu bank w grudniu 2020 r. złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa" - napisał bank w komunikacie.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: