KNF: dwa nowe podmioty na liście ostrzeżeń publicznych

Prawo i regulacje

Na listę ostrzeżeń publicznych KNF wpisane zostały nowe podmioty: BitMarket24 sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie i BM24 LTD z siedzibą w Londynie, poinformował Urząd Komisji Nadzoru Finansowego.

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) - Logo
Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) - Logo (źródło: KNF)

Na listę ostrzeżeń publicznych KNF wpisane zostały nowe podmioty: BitMarket24 sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie i BM24 LTD z siedzibą w Londynie, poinformował Urząd Komisji Nadzoru Finansowego.

Na listę ostrzeżeń publicznych #KNF wpisane zostały nowe podmioty: #BitMarket24 sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie i #BM24 LTD z siedzibą w Londynie #ListaOstrzeżeńPublicznych @uknf

W poniedziałek, 21 stycznia 2019 r. na listę ostrzeżeń publicznych KNF wpisane zostały nowe  podmioty:BitMarket24 sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie (działalność prowadzona za pośrednictwem serwisu internetowego BitMarket24). Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa określonego w art. 150 ust. 1 ustawy o usługach płatniczych (nieuprawniona działalność w zakresie świadczenia usług płatniczych lub w zakresie wydawania pieniądza elektronicznego) zostało skierowane przez UKNF do Prokuratury Okręgowej w Krakowie.BM24 LTD z siedzibą w Londynie (działalność prowadzona za pośrednictwem serwisu internetowego BitMarket24). Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa określonego w art. 150 ust. 1 ustawy o usługach płatniczych (nieuprawniona działalność w zakresie świadczenia usług płatniczych lub w zakresie wydawania pieniądza elektronicznego) zostało skierowane przez UKNF do Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

Urząd KNF wskazuje, że w dniu 6 czerwca 2018 r. wydany został komunikat, w którym UKNF poinformował, że prowadzenie giełdy kryptowalut może wiązać się z wykonywaniem czynności objętych właściwymi przepisami regulującymi działalność podmiotów na rynku finansowym, a co za tym idzie z obowiązkiem uzyskania stosownych zezwoleń KNF, np. zezwolenia na wykonywanie usług płatniczych w zakresie prowadzenia rachunków płatniczych (tzw. wirtualne portmonetki) i wykonywania transakcji płatniczych określonych w ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych. W konsekwencji działalność ta, tak samo jak każdy inny przejaw działalności gospodarczej, musi się odbywać w pełnej zgodności z obowiązującymi przepisami prawa, a podejrzenie braku dostosowania działalności do obowiązujących przepisów prawa obliguje UKNF do złożenia zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Przypomnijmy, że na listę ostrzeżeń publicznych KNF trafiają podmioty, wobec których Komisja zdecydowała o złożeniu do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.Pełna lista ostrzeżeń publicznych KNF >>>

Źródło: KNF

Udostępnij artykuł: