KNF: nie wszystkie banki dostaną zgodę na wypłatę dywidendy

Finanse i gospodarka

Nie wszystkie banki - według Komisji Nadzoru Finansowego - mogą wypłacić dywidendę z zysków za 2011 rok. Zamiast tego powinny zwiększać swój kapitał. Komisja w lutym wyda bankom indywidualne zalecenia.

Nie wszystkie banki - według Komisji Nadzoru Finansowego - mogą wypłacić dywidendę z zysków za 2011 rok. Zamiast tego powinny zwiększać swój kapitał. Komisja w lutym wyda bankom indywidualne zalecenia.

Zakaz wypłaty dywidendy dotyczy banków, które mają ujemny wynik finansowy lub objęte są programem naprawczym.

- Jeżeli mówimy o bankach, które są na programie, to takim największym, który mi teraz przychodzi na myśl, to jest Deutsche Bank PBC. To są również te, które mają bardzo duży udział kredytów walutowych, powyżej 50 procent. Takich banków jest sporo. Tam również mówimy, żeby wstrzymać się z wypłatą dywidend - mówi Andrzej Jakubiak, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego.

Deutsche Bank PBC - niezależnie od pism KNF skierowanych do polskiego sektora bankowego - nie miał w planach wypłaty dywidendy za ubiegły rok. Rekomendacją zarządu banku, zgodnie z wcześniejszymi planami, będzie zatrzymanie całości zysku w spółce.

Pod koniec ubiegłego roku KNF przedstawiła bankom komercyjnym listę warunków, które muszą spełnić, by wypłacić dywidendę.

- Te warunki były różne, zarówno wewnętrzne, uzależnione od sytuacji banku, który działa na rynku polskim - czy jest odpowiednio skapitalizowany, od jego oceny, od tego, czy jest na programie, od tego jaka jest sytuacja podmiotu dominującego. To zależy od procesu, który się toczy dla części banków, w zależności od tego, jaka będzie ocena dokonana przez Europejski Nadzór Bankowy rekapitalizacji podmiotów dominujących, być może pojawi się możliwość wypłaty dywidendy. My zalecamy racjonalne zachowania - podkreśla Andrzej Jakubiak.

Do końca miesiąca Komisja wyda indywidualne zalecenia dla banków. Zastosowanie się do zaleceń KNF zadeklarowały już takie banki, jak ING Bank Śląski, Kredyt Bank czy BRE Bank.

Aby zobaczyć wypowiedź Andrzeja Jakubiaka kliknij tutaj.

Źródło: newseria.pl

Udostępnij artykuł: