KNF obniżyła bufor na ryzyko kredytów walutowych dla Santander Bank Polska

Z rynku

Logo Santander Bank Polska
Źródło: Santander Bank Polska

Zarząd Santander Bank Polska otrzymał od Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) zalecenie utrzymania funduszy własnych na pokrycie dodatkowego wymogu kapitałowego w celu zabezpieczenia ryzyka wynikającego z walutowych kredytów hipotecznych dla gospodarstw domowych na poziomie 0,47 pkt proc. dla łącznego współczynnika kapitałowego, podał bank. Dotychczasowy poziom dodatkowego wymogu kapitałowego wynosił 0,51 pkt proc.

#KNF obniżyła bufor na ryzyko kredytów walutowych dla @SantanderBankPL do 0,47 pkt #Santander #SantanderBankPolska

“KNF zaleciła utrzymywanie funduszy własnych na pokrycie dodatkowego wymogu kapitałowego w celu zabezpieczenia ryzyka wynikającego z walutowych kredytów hipotecznych dla gospodarstw domowych, na poziomie grupy kapitałowej banku w wysokości 0,47 pkt proc., dla łącznego współczynnika kapitałowego […], który powinien składać się co najmniej w 75% z kapitału Tier I (co odpowiada wymogowi kapitałowemu na poziomie 0,35 pkt proc. ponad wartość współczynnika kapitału Tier I […]) oraz co najmniej w 56% z kapitału podstawowego Tier I (co odpowiada wymogowi kapitałowemu na poziomie 0,26 pkt proc. ponad wartość kapitału podstawowego Tier I […])” – czytamy w komunikacie.

Santander Bank Polska (d. Bank Zachodni WBK) należy do czołówki banków uniwersalnych w Polsce. Jego akcje są notowane na warszawskiej GPW. Głównym akcjonariuszem BZ WBK jest hiszpański Santander, pierwszy bank w strefie euro i 11. na świecie pod względem kapitalizacji.

Źródło: ISBnews

 

Udostępnij artykuł: