KNF: Pekao może wypłacić dywidendę w wysokości do 100 proc. zysku za 2017 r.

Z rynku

Fot. Bank Pekao

Bank Pekao otrzymał od Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) potwierdzenie spełnianie kryteriów do wypłaty dywidendy w wysokości do 100% zysku za 2017 r., poinformował bank.

#Pekao otrzymał od #KNF potwierdzenie spełnianie kryteriów do wypłaty dywidendy w wysokości do 100% zysku za 2017 r. #dywidenda #zysk #banki @uknf @BankPekaoSA

„Zarząd Banku Polska Kasa Opieki otrzymał pismo z Komisji Nadzoru Finansowego potwierdzające spełnianie przez bank kryteriów kwalifikujących do wypłaty dywidendy w wysokości do 100% zysku wypracowanego w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2017 r.” – czytamy w komunikacie.

Czytaj także: Te banki nie wypłacą dywidendy za 2017 rok? Zalecenia KNF >>>

Pod koniec lutego br. prezes Michał Krupiński podtrzymał cel przeznaczenia 100% jednostkowego zysku netto, wypracowanego w 2017 roku na dywidendę. W styczniu br. Krupiński informował, że bank nie podjął jeszcze decyzji w sprawie podziału zysku za 2017 r., ale jest przygotowany, by móc wypłacić w tym roku maksymalną dywidendę za ub.r.

Bank Pekao SA jest częścią grupy PZU – największej grupy finansowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Od 1998 roku bank obecny jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie – notowany w ramach indeksu WIG20, należy do grona pięciu największych spółek polskiej giełdy.

Założenia KNF

KNF przyjęła założenia odnośnie polityki dywidendowej banków komercyjnych w okresie średnioterminowym – rekomenduje, by banki spełniające jednocześnie przedstawione przez Komisję kryteria mogły wypłacić do 75% wypracowanego zysku za rok poprzedzający decyzję, a w przypadku banków spełniających wszystkie te kryteria z uwzględnieniem, w ramach kryteriów kapitałowych, wrażliwości banku na niekorzystny scenariusz makroekonomiczny – do 100% zysku.

Źródło: ISBnews

 

Udostępnij artykuł: