KNF: prowadzenie giełd i kantorów kryptowalut w Polsce jest legalne

Prawo i regulacje

Bitcoin
Fot. Pixabay.com

Prowadzenie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalności w formie giełdy lub kantoru kryptowalut, a także obrót kryptowalutami jest legalne, informuje Urząd Komisji Nadzoru Finansowego, rozwiewając wątpliwości pojawiające się w tej sprawie.

#KNF: prowadzenie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalności w formie giełdy lub kantoru kryptowalut, a także obrót kryptowalutami jest legalne #kryptowaluty @uknf

„Zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców1; Przedsiębiorca może podejmować wszelkie działania, z wyjątkiem tych, których zakazują przepisy prawa. Przedsiębiorca może być obowiązany do określonego zachowania tylko na podstawie przepisów prawa. W polskim systemie prawa nie funkcjonują przepisy zakazujące prowadzenia działalności w charakterze giełd lub kantorów kryptowalut, co oznacza, że prowadzenie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalności w formie giełdy lub kantoru kryptowalut, a także obrót kryptowalutami, nie jest zakazane, a w związku z tym jest legalne”, informuje UKNF w komunikacie.

Potrzebne odpowiednie zezwolenia

„Działalność ta, tak samo jak każdy inny przejaw działalności gospodarczej, musi się odbywać w pełnej zgodności z obowiązującymi przepisami prawnymi”, podkreśla UKNF.

„Dodatkowo prowadzenie tej działalności, w opinii KNF, wiązać się może z wykonywaniem czynności objętych właściwymi przepisami regulującymi działalność podmiotów na rynku finansowym, a co za tym idzie z obowiązkiem uzyskania stosownych zezwoleń KNF”, czytamy dalej w komunikacie.

Wpis na „czarną” listę

Jak zaznacza KNF, właśnie brak takich stosownych zezwoleń zdecydował o wpisaniu niektórych podmiotów prowadzących tego typu działalność na listę ostrzeżeń publicznych.

Czytaj także: Giełdy kryptowalut a KNF, czyli dlaczego należy dbać o compliance >>>

KNF, jak wynika z komunikatu, nadal będzie podejmować czynności kontrolne wobec giełd i kantorów kryptowalut, a brak odpowiednich zezwoleń będzie w dalszym ciągu skutkować wpisywaniem podmiotów na listę ostrzeżeń publicznych.

UKNF przypomina jednocześnie o powołaniu Programu Innovation Hub, „w ramach którego możliwe jest ustalenie wraz z KNF ram prawnych i organizacyjnych takiej działalności w sposób zapewniający zgodność z prawem działalności tych podmiotów oraz bezpieczeństwo środków powierzonych im przez klientów”.

 

Udostępnij artykuł: