KNF: zmiany ceny przed rozpoczęciem zapisów w wezwaniu mogą być manipulacją

Gospodarka

Logo KNF
Źródło: Materiały prasowe

Zmiany ceny, jakie dokonywane są przed rozpoczęciem przyjmowania zapisów, kiedy akcjonariusze nie mają możliwości złożenia zapisu sprzedaży, mogą być oceniane jako manipulacja, podała Komisja Nadzoru Finansowego.

#KNF: cena, po jakiej oferowane jest odkupienie akcji przez wzywającego, jest jednym z najistotniejszych elementów wezwania ocenianych przez inwestorów #akcje #giełda @uknf

“Zmiany ceny, jakie dokonywane są przed rozpoczęciem przyjmowania zapisów, kiedy akcjonariusze nie mają możliwości złożenia zapisu sprzedaży, mogą być oceniane w świetle przepisów art. 12 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 596/2014, czyli potencjalnej manipulacji. W szczególności ocenie takiej podlegać będzie sytuacja, w której wzywający przed rozpoczęciem przyjmowania zapisów wycofa się z wcześniejszych propozycji, weryfikując ofertę do niższych poziomów cenowych” – czytamy w komunikacie.

Komisja podkreśliła, że cena, po jakiej oferowane jest odkupienie akcji przez wzywającego, jest jednym z najistotniejszych elementów wezwania ocenianych przez inwestorów.

Zmiany dokonywane z pełną odpowiedzialnością za jakość obrotu giełdowego

“W tym kontekście wszelkie zmiany w ofertach kierowanych w tym trybie do pozostałych akcjonariuszy, w szczególności zmiany ceny, powinny być dokonywane z pełną odpowiedzialnością za jakość obrotu giełdowego, na który zmiany te mają istotny wpływ” – czytamy dalej.

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zwraca uwagę uczestników obrotu, że wezwania do zapisywania się na sprzedaż akcji spółek publicznych stanowią jedną z najbardziej cenotwórczych informacji dotyczących emitentów, podsumowano.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: