Kobiety zajmują 34 proc. stanowisk kierowniczych w polskich firmach

Firma

Kobiety stanowią 34% wyższej kadry kierowniczej w polskich firmach, a 7% przedsiębiorstw nie zatrudnia Polek na wysokich stanowiskach, wynika z badania "Women in Business" przeprowadzonego przez Grant Thornton.

Kobieta w pracy
Fot. Pixabay.com

Kobiety stanowią 34% wyższej kadry kierowniczej w polskich firmach, a 7% przedsiębiorstw nie zatrudnia Polek na wysokich stanowiskach, wynika z badania "Women in Business" przeprowadzonego przez Grant Thornton.

#GrantThornton: #kobiety stanowią 34% wyższej kadry kierowniczej w polskich firmach, a 7% przedsiębiorstw nie zatrudnia Polek na wysokich stanowiskach #firmy #DzieńKobiet #dzienkobiet #kobiety @GrantThorntonPL

"Kobiety na stanowiskach kierowniczych to niemalże norma w polskich firmach - jedynie 7% rodzimych przedsiębiorców nie zdecydowało się powierzyć paniom kluczowych funkcji. To bardzo dobry wynik, jeden z najlepszych na świecie - dla porównania we Francji firm niezatrudniających kobiet na wyższych stanowiskach kierowniczych jest 21%, w Wielkiej Brytanii 25%, a w Niemczech aż 33%. Polskie firmy nie powinny jednak osiadać na laurach - jak pokazywały nasze zeszłoroczne badania (opublikowane 8 marca 2017 r.), pomimo wysokiego udziału kobiet w ogólnej kategorii wyższej kadry kierowniczej nadal mało jest w polskich firmach kobiet na najwyższych stanowiskach - prezesem zarządu tylko w 8% przypadków była kobieta" - czytamy w komunikacie.

"Choć nadal większość najwyższych stanowisk w polskich firmach zajmują mężczyźni, a nie kobiety, to na tle świata i tak polski biznes wydaje się mocno sfeminizowany. Możemy być pod tym względem stawiani za wzór dla innych krajów. Kobieta w zarządzie to właściwie norma, tymczasem w Japonii - raczej rzadkość" - powiedziała dyrektor ds. potencjału ludzkiego w Grant Thornton Katarzyna Nowaczyk, cytowana w komunikacie.

Jak przedsiębiorcy dbają o zapewnienie równouprawnienia?

Grant Thornton zbadał też, w jaki sposób przedsiębiorcy dbają o zapewnienie równouprawnienia. Najbardziej popularne w polskich firmach są działania mające pomóc kobietom godzić karierę z rolą matki: aż 80% przebadanych firm w Polsce oferuje pracownikom możliwość pracy na część etatu, a 78% umożliwia pracę w elastycznych godzinach pracy. Polscy pracodawcy bardzo rzadko natomiast wprowadzają parytety, rzadko uzależniają bonusy zarządów od wskaźników dotyczących równości płci firmie i rzadko udostępniają publicznie te wskaźniki - wszystkie te trzy narzędzia stosuje tylko 4% pracodawców w Polsce.

Ponad połowa polskich przedsiębiorców odpowiedziała, że biznes powinien sam (lub przy minimalnym udziale państwa) dbać o równouprawnienie w firmach. Z kolei najważniejszą dla pracodawców motywacją do dbania o równe traktowanie kobiet i mężczyzn jest chęć przyciągnięcia i utrzymania pracowników. Zdaniem przedsiębiorców to stereotypy na temat ról płciowych są największą barierą dla działania na rzecz równości w miejscu pracy, podano również.

Kobiety coraz bardziej aktywne zawodowo

"Kobiety w Polsce są coraz bardziej aktywne zawodowo. Sprzyjają temu rosnące kwalifikacje, dogodne warunki pracy czy rozwiązania instytucjonalne. Największym wyzwaniem, z którymi musimy się zmierzyć, są stereotypy, wyznaczające społeczny podział ról i związaną z nimi presję otoczenia. Ważną rolę w zakresie pokonania barier mogą odegrać same firmy - pracodawcy, kształtujący kulturę organizacji oraz wdrażający rozwiązania na rzecz równości płci" - podsumowała partner w Zespole Business Consulting, Grant Thornton Jolanta Jackowiak.

Źródło: ISBnews

Udostępnij artykuł: