Kolejna runda negocjacji w sprawie Grecji

Bankowość

Grecja dalej twardo negocjuje warunki pomocy. Wbrew obawom niektórych komentatorów spłaciła wczorajszą ratę zobowiązań wobec MFW. Bank Anglii utrzymał na niezmienionym poziomie stopy procentowe. PKW podała oficjalne wyniki wyborów, zapowiadają się bardzo aktywne dwa tygodnie w polskiej polityce.

Grecja dalej twardo negocjuje warunki pomocy. Wbrew obawom niektórych komentatorów spłaciła wczorajszą ratę zobowiązań wobec MFW. Bank Anglii utrzymał na niezmienionym poziomie stopy procentowe. PKW podała oficjalne wyniki wyborów, zapowiadają się bardzo aktywne dwa tygodnie w polskiej polityce.

Wczorajsze negocjacje z Grecją wedle oficjalnego komunikatu wypadły dobrze i zbliżają nas do osiągnięcia porozumienia. Ciekawe jak to jest, że każde posiedzenie kończy się informacją o postępach lub co najmniej lepszym podejściu a końca negocjacji nie widać. Teraz w wypowiedzi Pierre Moscovici, komisarza ds. gospodarczych i monetarnych, pojawił się fragment o postępach w sprawie reformy VAT. Z jednej strony konkretna informacja cieszy. Z drugiej strony kolejne terminy osiągnięcia porozumienia są przekraczane, a największym sukcesem oprócz lepszej atmosfery negocjacji jest postęp w sprawie reformy VAT. Trzeba być bardzo poprawnym politycznie by określić taką sytuację jako sukces. To co jest obecnie istotne dla rynków to to, że Grecja uruchomiła wczoraj spłatę wartą 750 mln euro transzy pomocy wobec MFW. Wsparło to delikatnie euro wobec dolara na rynkach światowych.

Wczoraj zgodnie z oczekiwaniami Bank Anglii nie zmienił stóp procentowych. Jeszcze pod koniec zeszłego roku analitycy spodziewali się, że pod koniec pierwszego półrocza może dojść do pierwszej podwyżki stóp procentowych. Wolniej poprawiająca się od optymistycznych oczekiwań sytuacja gospodarcza zrewidowała negatywnie te oczekiwania. Obecnie analitycy są zgodni tylko do tego, że podwyżki stóp nie nastąpią w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Powodem jest słabsza kondycja gospodarcza, głównych partnerów handlowych.

PKW podała oficjalne wyniki I rundy wyborów prezydenckich. Wbrew doświadczeniom z poprzednich wyborów nie trzeba było na nie czekać tygodniami. Różnica między głównymi kandydatami wyniosła niemal 1% zatem można spodziewać się teraz bardzo aktywnych dwóch tygodni. Już teraz obaj kandydaci prześcigają się w wyrażaniu poparcia dla jednomandatowych okręgów wyborczych, czyli sztandarowego hasła trzeciego w wyścigu Pawła Kukiza. W zależności od sondaży, które nie cieszą się resztą ostatnio szczególnym szacunkiem powinny reagować rynki. Ponieważ kapitał woli stabilność przewaga Komorowskiego powinna umacniać złotówkę. Z kolei wychodzenie na prowadzenie Dudy powinno zwiększać ostrożność inwestorów a zatem osłabiać rodzimą walutę. Nie powinny to być jednak ruchy, które zdominują notowania walut względem złotego w nadchodzących tygodniach.

Dzisiaj warto zwrócić uwagę na następujące dane:

  • 10:30 - Wielka Brytania - wyniki produkcji przemysłowej,
  • 10:00 - USA - budżet federalny.

EUR/PLN
Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 12.02.2015 do 12.05.2015

150512.eur.400x

Kurs EUR/PLN po osiągnięciu minimów na 3,9700 utworzył trend wzrostowy. Oporem dla wzrostów jest górne ograniczenie trendu wzrostowego na 4,1000. Wsparciem jest poziom 3,9700 czyli wspomniane ostatnie minima lokalne.

CHF/PLN
Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 12.02.2015 do 12.05.2015

150512.chf.400x

Kurs CHF/PLN poruszał się od ponad dwóch miesięcy w trendzie bocznym pomiędzy poziomami 3,8000 a 3,9300. Dla ruchu w dół wsparciem jest ostatnie minimum lokalne w okolicach 3,8050. W przypadku ruchu w górę opór stanowić będzie bardzo niechętnie widziany przez kredytobiorców frankowych poziom ostatnich maksimów lokalnych na 3,9450.

USD/PLN
Wykres kursu średniego USD/PLN za okres od 12.02.2015 do 12.05.2015

150512.usd.400x

Kurs USD/PLN po osiągnięciu marcowych maksimów porusza się w trendzie spadkowym. Wsparciem są okolice 3,5600, gdzie znajdują się ostatnie minima lokalne. Oporem jest linia łącząca ostatnie maksima lokalne na 3,6800.

GBP/PLN
Wykres kursu średniego GBP/PLN za okres od 12.02.2015 do 12.05.2015

150512.gbp.400x

Po dotarciu do niemal 6,0000 w marcu, kurs zawrócił i od tego czasu znajduje się trendzie spadkowym. Oporem dla obecnej korekty jest ostatnie maksimum na 5,7000. Wsparciem jest ostatnie minimum lokalne na 5,4300.

Maciej Przygórzewski
główny dealer walutowy w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

Udostępnij artykuł: