Kolejne banki rozważają udział w programach Czyste Powietrze i Mój Prąd

Czysty zysk

OZE - panele słoneczne
OZE Fot. stock.adobe.com/tl6781

PKO BP, ING Bank Śląski oraz BNP Paribas rozważają swój udział w programach Czyste Powietrze i Mój Prąd

#RobertAzembski: Nowością, która weszła od 11 października br. jest to, że korzystający z dotacji w ramach programu #MójPrąd mogą teraz także samodzielnie zainstalować panele fotowoltaiczne @NFOSiGW @InstEneregOdnaw

Rozszerzenie programów Czyste Powietrze, Mój Prąd o udział banków może być całkiem udanym i sensownym działaniem. W ten sposób przygotowane przez rząd programy zostaną lepiej zrozumiane i łatwiej dotrą do beneficjentów, przynosząc wymierne oszczędności i przyczyniając się do przeciwdziałania szkodliwej, niskiej emisji.

Program Czyste Powietrze ma sprzyjać wymianie starych pieców w domach i używaniu bardziej ekologicznych paliw grzewczych. Dotację pokrywającą część poniesionych kosztów zakupu i instalacji nowoczesnego kotła lub pożyczkę preferencyjną, mogą otrzymać właściciele jednorodzinnych domów i lokali hipotecznych.

Z kolei program Mój Prąd, dedykowany specjalnie gospodarstwom domowym, zawiera dofinansowanie do 50% kosztów założenia paneli słonecznych, nie więcej jednak niż 5 tys. złotych. Może refinansować mikroinstalację fotowoltaiczną na dachu budynku o mocy od 2 do 10 kW, którą warto oświetlić, czy dogrzać mieszkanie.

Według informacji NFOŚiGW, które jest dysponentem obu programów, na ich realizację zarezerwowano miliard złotych (aż do wyczerpania środków).

Nowością, która weszła od 11 października br. jest to, że korzystający z dotacji w ramach programu „Mój Prąd” mogą teraz także samodzielnie zainstalować panele fotowoltaiczne.

Rozważają przystąpienie do Programów

W odpowiedzi na nasze zapytania, zainteresowanie rządowymi programami wyraziły kolejne 3 banki: PKO BP, ING Bank Śląski oraz BNP Paribas.

Grupa Kapitałowa PKO Banku Polskiego – jak deklaruje –  podejmuje szereg działań wspierających ekologiczne rozwiązania przyczyniające się do zmniejszania negatywnego wpływu działalności człowieka na środowisko naturalne. Bank posiada w swojej ofercie produkt dedykowany do finansowania instalacji fotowoltaicznych, który powstał w procesie konsultacji z NFOŚiGW.

Obserwując rosnące zainteresowanie tym produktem bank informuje, że wielu klientów koncentruje się nadal na analizie tej inwestycji – zarówno badaniu rynku dostawców urządzeń,  jak i sposobach jej sfinansowania.

PKO BP prowadzi obecnie konsultacje z NFOŚiGW właśnie w sprawie współpracy przy programach Czyste Powietrze i Mój Prąd.

ING Bank Śląski, pisząc o własnej ofercie kredytów proekologicznych, poinformował nas, że obserwuje programy wspierające zachowania proekologiczne, w tym program Czyste Powietrze.

Odpowiedzi udzielił także bank BNP Paribas.  Na pytania, czy planuje  w swojej ofercie wprowadzenie np. kredytów pomostowych związanych z programami Czyste Powietrze oraz Mój Prąd oraz udostępnienie NFOŚiGW cyfrowej ścieżki dostępu do składania wniosków bank odpowiedział, że „rozważa” takie możliwości.

Potwierdził przy tym, że obserwuje zwiększone zainteresowanie kredytami eko na termomodernizację i na inwestycje w OZE.

Źródło: aleBank.pl
Udostępnij artykuł: