Kolejne masowe wdrożenie biometrii Hitachi Finger Vein w sektorze finansowym

Polecamy

Największy dostawca usług IT oraz jedyny autoryzowany przez Bangladeski Bank Centralny operator transakcji, firma IT Consultants Limited, wspólnie z firmą Hitachi ogłosiła wdrożenie na szeroką skalę technologii biometrycznej Finger Vein. Beneficjentem systemu, w ramach którego zainstalowanych zostanie na terenie całego kraju kilkadziesiąt tysięcy urządzeń Finger Vein, jest sektor finansowy.

Największy dostawca usług IT oraz jedyny autoryzowany przez Bangladeski Bank Centralny operator transakcji, firma IT Consultants Limited, wspólnie z firmą Hitachi ogłosiła wdrożenie na szeroką skalę technologii biometrycznej Finger Vein. Beneficjentem systemu, w ramach którego zainstalowanych zostanie na terenie całego kraju kilkadziesiąt tysięcy urządzeń Finger Vein, jest sektor finansowy.

Obecnie w Bangladeszu, pomimo stosowania uwierzytelniania przy pomocy biometrii linii papilarnych, pojawiły się poważne problemy dotyczące zapobiegania przestępczości. Poszukując nowego rozwiązania zapewniającego najwyższe bezpieczeństwo uwierzytelnienia tożsamości, jak również redukującego znaczny poziom wykluczenia finansowego w społeczeństwie, instytucje bangladeskiego sektora finansowego doceniły zalety technologii Finger Vein, opracowanej przez międzynarodowy koncern Hitachi. Firmą odpowiedzialną za wdrożenie systemu biometrycznego będzie IT Consultants Limited (ITCL). Zamówienie złożone przez ITCL, które ma zostać zrealizowane w ciągu najbliższych 2 lat, obejmuje 20 000 urządzeń Hitachi Finger Vein, z których 3000 zostało już dostarczonych do implementacji. Masowe wdrożenie biometrii Finger Vein poprzedził pilotaż w oddziałach Bangladesh Post Office.  W ramach docelowego systemu, który zostanie uruchomiony w listopadzie br., urządzenia Finger Vein zostaną zastosowane w bankomatach, jak również w terminalach POS w celu  zabezpieczenia procesu uwierzytelnienia tożsamości klienta w placówkach. 

W odniesieniu do rynku europejskego, jednym z największych odbiorców Finger Vein jest polski sektor bankowy, gdzie biometria jest wdrażana z sukcesami od 2009 roku. Pierwszym użytkownikiem biometrii był Podkarpacki Bank Spółdzielczy, który wdrożył rozwiązanie Finger Vein w całej sieci bankomatów i posiada już ponad 27 tysięcy aktywnych użytkowników biometrii, a także planuje jej rozwój w sieci placówek. Z biometrii Finger Vein korzystają też aktywnie w swoich oddziałach 2 banki komercyjne, tj. Bank BPH oraz Getin Bank. Bank BPH posiada już ponad 210 tysięcy aktywnych klientów, ktorzy przeprowadzają średnio 9800 autoryzacji biometrycznych dziennie. Na przełomie roku bank rozszerzy wykorzystanie biometrii Finger Vein na całą sieć partnerską. W ostatnich miesiącach Bank Zachodni WBK z sukcesem przeprowadził pilotaż rozwiązania paperless z wykorzystaniem biometrii Finger Vein w wybranych 6 oddziałach. W Polsce biometria Finger Vein jest również aktywnie rozwijana przez firmę ITCARD., która dostarcza usługę autoryzacji biometrycznej w bankomatach i placówkach ponad 30 bankom w Grupie BPS. Część banków spółdzielczych zdecydowało się wyposażyć całą sieć swoich bankomatów w czytniki biometryczne aby ułatwić Klientom wygodny dostęp do gotówki (m.in. Bank Spółdzielczy w Radzyniu Podlaskim i Bank Spółdzielczy w Ząbkowicach Śląskich). Firma ITCARD w 2014 roku rozpoczęła również wdrożenie pierwszej w Europie niezależnej sieci bankomatów biometrycznych Planet Cash. Już teraz w sieci Planet Cash jest wdrożonych ponad 1000 bankomatów doposażonych w czytniki Finger Vein. Liczba ta w najbliższych miesiącach zwiększy się do 2000. Dzięki sieci Planet Cash klienci banków korzystający z biometrii Finger Vein będą mogli wypłacać gotówkę przy pomocy palca w najlepszych lokalizacjach w całej Polsce.

W dzisiejszych czasach biometria Finger Vein uważana jest za najlepszą metodę uwierzytelnienia w bankowości  o szerokim spektrum zastosowań, m.in. w bankomatach, oddziałach, płatnościach czy bankowości korporacyjnej. Dowodem na uniwersalność oraz efektywność rozwiązania Finger Vein jest szereg spektakularnych wdrożeń na całym świecie. We wrześniu brytyjski Barclays Bank uruchomił platformę iPortal dla swoich klientów korporacyjnych, wykorzystującą uwierzytelnianie Finger Vein. W Turcji urządzenia Finger Vein pozwalają milionom użytkowników na wykonywanie operacji bankomatowych w sieci największego tureckiego banku – Turkiye IS Bankasi – oraz na uwierzytelnianie dostępu do usług medycznych w placówkach służby zdrowia. Natomiast od lat liderem w wykorzystaniu biometrii naczyń krwionośnych palca jest japoński sektor finansowy, gdzie urządzenia Hitachi Finger Vein zainstalowane są na ponad 80 tysiącach bankomatów i wykorzystywane przez ponad 80% instytucji finansowych.

Źródło: Hitachi Europe

Udostępnij artykuł: