Kolejne sygnały wychodzenia z kryzysu w strefie euro

Finanse i gospodarka

Złoty mocniejszy w reakcji na kolejne sygnały ożywienia w strefie euro. Eurodolar stabilny, poniżej 1,33. Sesja zapowiada się spokojnie. Brak istotnych wydarzeń i danych z gospodarek.

Złoty mocniejszy w reakcji na kolejne sygnały ożywienia w strefie euro. Eurodolar stabilny, poniżej 1,33. Sesja zapowiada się spokojnie. Brak istotnych wydarzeń i danych z gospodarek.

Pierwsza sesja nowego tygodnia na rynkach finansowych przebiegła spokojnie. Złoty umocnił się nieznacznie wobec głównych walut. Kluczowe z technicznego punktu widzenia poziomy pozostały jednak nienaruszone. Na rynku obligacji wahania były również mocno ograniczone. Rentowność polskich 10-latek utrzymała się w okolicach poziomu 4,20 proc. Podobnie na GPW sesja przyniosła jedynie symboliczny wzrost notowań podstawowego indeksu. Kurs EUR/USD po przetestowaniu w pierwszych godzinach handlu oporu na 1,3300, oddalił się na niższe poziomy.

Na uwagę zasługuje pojawienie się kolejnych sygnałów wychodzenia z kryzysu w strefie euro. Dane o kondycji sektora usługowego w regionie wskazały na kontynuowanie procesu odbudowy aktywności. Indeks PMI, choć pozostał poniżej granicznego poziomu 50 pkt, wzrósł w lipcu bardziej niż wynikało ze wstępnych szacunków. Lepsze odczyty pojawiły się w większości dużych krajów strefy euro (Francja, Włochy, Hiszpania). Nieco słabiej, ale w dalszym ciągu wykazując rozwój, radził sobie sektor usługowy w Niemczech. Dane potwierdziły wcześniejsze wskazania indeksów PMI dla przemysłu. Z jednej strony, ma miejsce proces nadrabiania zaległości przez duże kraje regionu wobec Niemiec, gdzie odczuwana jest stabilizacja koniunktury. Z drugiej, że kryzys w regionie został przezwyciężony i rozpoczęło się ponowne ożywienie aktywności.

Niejako na potwierdzenie publikowanych wcześniej wskaźników PMI, również pozostałe, odtajnione wczoraj dane, okazały się mocniejsze niż prognozowano. Indeks nastrojów niemieckiego instytutu Sentix wzrósł w sierpniu w okolice szczytowych wartości z tego roku, przy mocnych odczytach zarówno ocen bieżącej koniunktury, jak i oczekiwań na nadchodzące sześć miesięcy. Ponadto, pomimo zrewidowanych wyraźnie in plus danych za maj, sprzedaż detaliczna w czerwcu okazała się tylko nieznacznie niższa niż miesiąc i rok wcześniej. Korzystne dane nie zdołały jednak wesprzeć wspólnej waluty, która przez większą część sesji traciła na wartości wobec funta i dolara oraz pozostała stabilna do jena i franka szwajcarskiego.

Z ciekawych informacji spoza strefy euro warto odnotować silny wzrost indeksu PMI dla usług w Wielkiej Brytanii. Wskaźnik osiągną poziom nieobserwowany od grudnia 2006 r. i drugi najlepszy w historii publikacji. Raport potwierdza to, że podobnie jak strefa euro, Wielka Brytania najgorsze ma już za sobą, a sektor usługowy to najsilniejsze ogniwo tamtejszej gospodarki.

EURPLN: Zloty zyskał wczoraj na wartości w relacji do euro. Kurs spadł do poziomu 4,2100, czyli 100-sesyjnej średniej ruchomej, która póki co powstrzymała przed dalszą aprecjacją polskiej waluty. Kluczowym wsparciem dla rynku pozostaje psychologiczna bariera 4,2000. Prawdopodobieństwo, że kurs spadnie do tego poziomu jest bardzo duże. Zachowanie rynku w okolicach tej ceny zadecyduje o dalszych losach kursu w horyzoncie najbliższych kilku tygodni.

EURUSD: Kurs eurodolara pozostał wczoraj względnie stabilny. Notowania początkowo spadły w okolice 50 proc. ruchu wykonanego bezpośrednio po publikacji raportu z rynku pracy w USA, ale w drugiej części sesji i w nocy nastąpiło lekki odbicie. Sesja rozpoczyna się w okolicy 1,3250. Spodziewamy się kontynuacji spadkowej tendencji. Kurs będzie zmierzał dziś w kierunku 1,3200. Brak istotnych danych i wydarzeń makro nie będzie sprzyjał silniejszym wahaniom na rynku.

Damian Rosiński
Dom Maklerski AFS

Udostępnij artykuł: