Komentarze: Malarstwo dawne nadal w cenie

KF 2009.11-12 (listopad - grudzień 2009)

Hossa na rynku sztuki należy przynajmniej na razie do przeszłości. Czasy, kiedy dzieła sztuki były rozchwytywane po emocjonującej licytacji, jak się wydaje, szybko nie powrócą.

Antoni Krępski

Powodem jest oczywiście globalna recesja. Zamożni inwestorzy, którzy dotychczas dyktowali ceny, skupili się na ochronie swojego majątku. Nikomu nie w głowie ekscentryczne zakupy, dające co prawda szansę na pokaźne zyski, ale także obarczone wysokim ryzykiem.

Jak szacują analitycy portalu Inwestycje.pl, ceny dzieł sztuki podczas ostatnich licytacji zostały obniżone nawet o 30 proc. Osłabienie nie jest zatem tak poważne jak na początku lat 90. Wtedy ceny dzieł sztuki spadały o wartości od 40 proc. w górę. Obecna korekta dotknęła szczególnie sztukę współczesną.

Jeśli chodzi o malarstwo dawne, to kryzys nie spowodował póki co znaczącego spadku ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: