Komisja Europejska dołączyła do czeskiego pozwu przeciwko Polsce ws. kopalni Turów

ESG

Komisja Europejska zdecydowała o dołączeniu jako strona do pozwu Czech przeciwko Polsce w sprawie kopalni Turów – przekazała w środę rzeczniczka KE Vivian Loonela.

Maszyny górnicze w Kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów, Bogatynia, Polska
Fot. stock.adobe.com/ukasz

Komisja Europejska zdecydowała o dołączeniu jako strona do pozwu Czech przeciwko Polsce w sprawie kopalni Turów – przekazała w środę rzeczniczka KE Vivian Loonela.

"Celem Komisji w tym przypadku jest utrzymanie przed Trybunałem (Sprawiedliwości UE) swojego stanowiska wyrażonego w uzasadnionej opinii z dnia 17 grudnia 2020 r. W tej uzasadnionej opinii Komisja uznała szereg skarg Czech za zasadne" - powiedziała.

"Chociaż Komisja zdaje sobie sprawę, że Czechy i Polska dyskutują obecnie o możliwym polubownym rozwiązaniu, żadne takie rozwiązanie nie zostało jeszcze zidentyfikowane, więc sprawa nadal toczy się przed Trybunałem" - dodała rzeczniczka Komisji.

Czytaj także: Rząd Czech zwróci się do TSUE o nałożenie 5 mln euro kary dziennie na Polskę ws. Turowa >>>

Jako pierwszy informację o tym, że Komisja Europejska zdecydowała o dołączeniu jako strona do pozwu Czech w sprawie kopalni Turów, podał Reuters.

Sprawa zakończy się polubownie?

W poniedziałek rząd czeski przyjął mandat negocjacyjny do tego, aby porozumieć się ze stroną polską i zakończyć sprawę kopalni Turów polubownie - oświadczył we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wydanej w maju decyzji nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów, należącej do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia skargi Czech w tej sprawie, czyli wydania wyroku.

Czechy: kopalnia Turów ma negatywny wpływ na regiony przygraniczne

Czechy uważają, że kopalnia Turów ma negatywny wpływ na regiony przygraniczne, gdzie zmniejszył się poziom wód gruntowych.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował pod koniec maja po rozmowach z premierem Czech Andrejem Babiszem, że obie strony są bliskie porozumienia, w wyniku którego "Republika Czeska zgodziła się wycofać wniosek do TSUE". Szef rządu poinformował również, że Polska będzie współfinansować na kwotę do 45 mln inwestycje środowiskowe. Z kolei Babisz zapowiedział wówczas, że rząd czeski nie wycofa skargi z TSUE, dopóki nie zostanie podpisana umowa z Polską.

Czytaj także: Co dalej z kopalnią Turów? Morawiecki: jesteśmy blisko porozumienia; premier Czech: nie ma planów wycofania wniosku do TSUE >>>

Obecnie trwają prace nad ostateczną umową między stroną polską a czeską z udziałem m.in. przedstawicieli poszczególnych resortów.

Udostępnij artykuł: