Komisja Europejska przekaże 232 mln euro na walkę z koronawirusem

Gospodarka

Komisja Europejska przekaże 232 mln euro na wsparcie państw członkowskich Unii Europejskiej i zintensyfikowanie międzynarodowych wysiłków na rzecz spowolnienia się epidemii koronawirusa, podała Komisja.

Koronawirus i strzykawka
Fot. stock.adobe.com/velimir

Komisja Europejska przekaże 232 mln euro na wsparcie państw członkowskich Unii Europejskiej i zintensyfikowanie międzynarodowych wysiłków na rzecz spowolnienia się epidemii koronawirusa, podała Komisja.

#KomisjaEuropejska przekaże 232 mln euro na wsparcie państw członkowskich #UE i zintensyfikowanie międzynarodowych wysiłków na rzecz spowolnienia się epidemii koronawirusa #KE #koronawirus

Część tych funduszy ma zostać przydzielona firmom farmaceutycznym w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego m.in. na badania nad szczepionką, a reszta ma zostać przekazana w ciągu najbliższych miesięcy na rzecz państw afrykańskich i Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

"Z powodu epidemii koronawirusa zmarło już ponad 2,6 tys. osób, dlatego nie mamy innego wyjścia niż przygotować się na wszystkich poziomach. Nasz nowy pakiet będzie wspierał Światową Organizację Zdrowia (WHO), by zapewnić finansowanie krajów o słabiej funkcjonujących systemach opieki zdrowotnej, by nie pozostały w tyle. Naszym celem jest powstrzymanie epidemii na poziomie globalnym" - powiedział komisarz ds. zarządzania kryzysowego i europejski koordynator reagowania kryzysowego Janez Lenarčič, cytowany w komunikacie.

Czytaj także: Mocne spadki na europejskich giełdach, rosną obawy o rozprzestrzenianie się koronawirusa >>>

KE zwiększa wsparcie dla państw członkowskich

W związku z rozwojem sytuacji we Włoszech Komisja zwiększa wsparcie dla państw członkowskich.

"W związku z szybko zmieniającą się sytuacją jesteśmy gotowi zwiększyć naszą pomoc" - powiedziała komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stella Kyriakides.

Czytaj także: Koronawirus zrywa łańcuchy dostaw w strefie euro >>>

Z pakietu o wartości 232 mln euro:

- 114 mln euro ma trafić na wsparcie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w szczególności opracowanie globalnego planu walki z koronawirusem (chodzi o zwiększenie gotowości do działania w zakresie ochrony zdrowia publicznego w sytuacjach kryzysowych w krajach o słabym systemie opieki zdrowotnej.

- 15 mln euro ma trafić na wsparcie działań, prowadzonych w Afryce, w tym na działania podejmowane przez Instytut Pasteura w stolicy Senegalu Dakarze (na system szybkiej diagnozy, nadzór epidemiologiczny)

- 100 mln euro, z czego 90 mln euro na partnerstwo publiczno-prywatne z przemysłem farmaceutycznym w poszukiwaniu szczepionki i 10 mln euro na projekty badawcze dotyczące epidemiologii, diagnostyki, leczenia i zarządzania klinicznego w zakresie ograniczania rozprzestrzeniania się i zapobiegania wirusowi.

- 3 mln euro zostanie przekazane na unijny mechanizm ochrony ludności (loty repatriacyjne obywateli UE z Wuhan w Chinach).

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: