Komisja Europejska zatwierdziła trzeci, ostatni element polskiej tarczy finansowej

Firma

Komisja Europejska zatwierdziła 11 czerwca 2020 r. polski program pomocy o wartości 1,7 mld euro na dokapitalizowanie dużych przedsiębiorstw oraz niektórych większych małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) w związku z pandemią Covid-19.

Polska, UE, flagi
Fot. stock.adobe.com / pavlofox

Komisja Europejska zatwierdziła 11 czerwca 2020 r. polski program pomocy o wartości 1,7 mld euro na dokapitalizowanie dużych przedsiębiorstw oraz niektórych większych małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) w związku z pandemią Covid-19.

#TarczaFinansowa: Pomoc będzie udzielana w formie instrumentów dokapitalizowania, w szczególności instrumentów kapitałowych #DużeFirmy #Lockdown #OdmrażanieGospodarki @Grupa_PFR

Program, którym będzie zarządzać Polski Fundusz Rozwoju, jest częścią tarczy finansowej dla dużych przedsiębiorstw.

Jego budżet całkowity wynosi około 5,5 mld euro i będzie otwarty dla dużych firm oraz niektórych większych MŚP zarejestrowanych w Polsce.

Program zakłada, że pomoc będzie udzielana w formie instrumentów dokapitalizowania, w szczególności instrumentów kapitałowych (nabycie akcji zwykłych i uprzywilejowanych w spółkach publicznych i prywatnych) oraz hybrydowych instrumentów kapitałowych (obligacje zamienne i pożyczki).

Czytaj także: Rusza tarcza finansowa dla dużych firm, PFR uruchomił proces składania wniosków

Dwie pierwsze części tarczy finansowej Komisja Europejska zatwierdziła w maju

W poniedziałek 25 maja 2020 r. Komisja Europejska dała zielone światło na pierwszy element tarczy finansowej warty 2,2 mld euro.

Drugą część tarczy finansowej Komisja Europejska zatwierdziła w piątek 29 maja 2020 r. To program pomocy o wartości 1,6 mld euro na zrekompensowanie przedsiębiorstwom strat poniesionych z powodu pandemii Covid-19 i na zapewnienie pomocy na utrzymanie płynności finansowej.

Polski rząd wystąpił o zgodę na pomoc publiczną dla dużych firm do Komisji Europejskiej już 15 kwietnia 2020 roku. Natomiast 25 kwietnia 2020 r. Rada Przedsiębiorczości, skupiająca organizacje przedsiębiorców, zwróciła się z apelem do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen o akceptację Tarczy Finansowej PFR.

Czytaj także: Komisja Europejska zatwierdziła tarczę finansową PFR dla dużych firm o wartości 7,5 mld złotych

Pomoc rządów uzasadniona

Komisja uważa, że pandemię Covid-19 można uznać za zdarzenie nadzwyczajne, ponieważ jest ona wyjątkowa, nieprzewidywalna i ma znaczący wpływ na gospodarkę.

W związku z tym uzasadnione są wyjątkowe interwencje państw członkowskich, by zrekompensować straty związane z tym kryzysem.

Komisja Europejska  ocenia, że polski program pomocy zrekompensuje straty, które mają z nim bezpośredni związek.

Urzędnicy z Brukseli uznali, że polskie wsparcie jest proporcjonalne, bo przewidziana rekompensata nie wykracza poza to, co jest konieczne do naprawienia szkody, zgodnie z prawem UE.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o wpływie koronawirusa na gospodarkę >>>

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: