Konfederacja Lewiatan: najpierw przyspieszenie szczepień, dopiero potem paszporty covidowe

Komentarze ekspertów

• Zdaniem Konfederacji Lewiatan wprowadzenie teraz paszportu szczepionkowego byłoby przedwczesne i dyskryminujące dla osób, które nie miały możliwości zaszczepienia i ograniczałoby swobody traktatowe.

Kacper Olejniczak
Kacper Olejniczak Fot. Konfederacja Lewiatan

• Zdaniem Konfederacji Lewiatan wprowadzenie teraz paszportu szczepionkowego byłoby przedwczesne i dyskryminujące dla osób, które nie miały możliwości zaszczepienia i ograniczałoby swobody traktatowe.

Na początku maja rozpoczną się ostateczne rozmowy o kształcie cyfrowych zaświadczeń o szczepieniu między Komisją Europejską, Radą i Parlamentem Europejskim.

W pierwszej kolejności trzeba zwiększyć tempo szczepień

Lewiatan w swoim stanowisku przekazanym BusinessEurope podkreślił, że w pierwszej kolejności trzeba zwiększyć tempo szczepień w państwach członkowskich. Proces szczepień jest niestabilny i pełen perturbacji.

Wprowadzenie paszportu szczepionkowego byłoby teraz przedwczesne i dyskryminujące dla osób, które nie miały możliwości zaszczepienia i ograniczałoby swobody traktatowe.

- Natomiast w przypadku wprowadzenia zaświadczenia w momencie, kiedy każdy chętny został zaszczepiony, powinien obowiązywać jeden standard unijny dokumentu – mówi Kacper Olejniczak, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Zgoda państw członkowskich UE na system „zielonych zaświadczeń cyfrowych”

Państwa członkowskie UE zgodziły się na system „zielonych zaświadczeń cyfrowych” o zaszczepieniu, uzyskaniu odporności wskutek przechorowania lub negatywnym teście na Covid-19. Komisja Europejska chciałaby, żeby projekt wszedł w życie w czerwcu i tym samym ułatwił Europejczykom podróżowanie w czasie wakacji, a branży turystycznej odbudowę po lockdownie.

Czytaj także: Paszporty szczepionkowe w całej UE już od 1 czerwca?

Zielone zaświadczenie cyfrowe będzie bezpłatne, dwujęzyczne (w języku wydającego ją państwa członkowskiego i języku angielskim), dostępne w formacie cyfrowym lub papierowym. Oba będą posiadały kod QR. Zaświadczenie będzie dowodem na to, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko Covid-19, uzyskała ujemny wynik testu, albo przeszła koronawirusa.

Udostępnij artykuł: