Kongres Gospodarki Elektronicznej 2019. Wyróżnienia dla użytecznej technologii

Technologie i innowacje / Wydarzenia

Związek Banków Polskich, wspólnie z Fundacją „Promyk Słońca”, przyznał nagrody i wyróżnienia za wybitne osiągnięcia w zakresie tworzenia i wykorzystania nowych technologii na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Kongres Gospodarki Elektronicznej był doskonała okazją, by publicznie uhonorować najlepszych.

Nagrody przyznane na Kongresie Gospodarki Elektronicznej
Nagrody przyznane na Kongresie Gospodarki Elektronicznej Fot. Karol Zapała

Związek Banków Polskich, wspólnie z Fundacją „Promyk Słońca”, przyznał nagrody i wyróżnienia za wybitne osiągnięcia w zakresie tworzenia i wykorzystania nowych technologii na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Kongres Gospodarki Elektronicznej był doskonała okazją, by publicznie uhonorować najlepszych.

#ZBP wspólnie z Fundacją „Promyk Słońca” na #KGE przyznał nagrody i wyróżnienia za wybitne osiągnięcia w zakresie tworzenia i wykorzystania nowych technologii na rzecz osób z niepełnosprawnościami #KongresGospodarkiElektronicznej #NajbliżejFinansów

Nagroda za całokształt działań dla osób z niepełnosprawnościami została przyznana Politechnice Białostockiej, której kadra naukowo-dydaktyczna oraz studenci są autorami licznych wynalazków i innowacji, m.in. bionicznej ręki czy prototypu robota Bobot, który jest inteligentną konstrukcją mechatroniczną wspierającą pracę personelu medycznego w szpitalach dziecięcych i może pełnić rolę towarzysza i opiekuna dzieci.– Ta nagroda jest dla przede wszystkim dla studentów i pracowników naukowych, którzy poszli ze swoją innowacyjnością w bardzo dobrym kierunku, uznając, że nie warto tworzyć czegoś, co ma tylko walor techniczny, ale należy pracować nad rozwiązaniami, które będą użyteczne – powiedział odbierając nagrodę  prof. dr hab. inż. Lech Dzienis. – A jeśli okazuje się, że wynalazki i innowacje są przydatne osobom najbardziej potrzebującym, to osiągamy szczyt doskonałego myślenia inżynierskiego.Czytaj także: Kongres Gospodarki Elektronicznej – jak nowe technologie pomagają zniwelować wykluczenie społeczne >>>

Drugą nagrodę, za rozwiązanie technologiczne na rzecz osób z niepełnosprawnościami, kapituła przyznała za rozwiązanie Toucan Eye, system, który rozpozna w otoczeniu napisy czy symbole i przeczyta je osobom niedowidzącym. To przenośne urządzenie znacząco zwiększa samodzielność i niezależność osób z dysfunkcjami wzroku.– Dzięki wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w naszej firmie powstało laboratorium, które zajmuje się wykorzystaniem sztucznej inteligencji do celów prospołecznych. tam właśnie powstał projekt dla osób niedowidzących, których w Polsce jest ponad 500 tysięcy – mówił podczas gali Radosław Zdunek, prezes zarządu Toucan Systems. – Obecnie zajmujemy się drugim dużym projektem. Chcemy wykorzystać sztuczną inteligencję do aktywizacji osób starszych.Czytaj także: Kongres Gospodarki Elektronicznej – zapowiedź śmierci papierowego paragonu?

Kapituła przyznała również w tym roku wyróżnienie za innowacyjny wynalazek w dziedzinie diagnostyki kardiologicznej.– Jest to nagroda za trzy ostatnie lata działania firmy i osiem poprzednich lat badań naukowych. Opracowujemy nowoczesne technologie dydaktyczne dla lekarzy specjalistów uczestniczących w skomplikowanych procedurach kardiologicznych – tłumaczył technologiczne zawiłości Tomasz Dziwiński z Medical Simulation Technologies. – Narzędzia, które tworzymy, pozwolą łatwiej i szybciej pokonywać barierę wprowadzenia nowych urządzeń medycznych, które wspierają przeznaczyniowe operowanie serca. Nasze symulatory ułatwiają lekarzom zapoznanie się z tymi narzędziami i w efekcie eksperymentowanie na symulatorach, a nie na pacjentach.Kongres Gospodarki Elektronicznej zwyczajowo porusza kwestie technologicznego wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami, a cała konferencja była tłumaczona na język migowy. 
Źródło: aleBank.pl
Udostępnij artykuł: