Kongres Gospodarki Elektronicznej. Polska goni czołówkę, ale mamy jeszcze dużo do nadrobienia

Wydarzenia

Krzysztof Pietraszkiewicz KGE
Krzysztof Pietraszkiewicz na KGE Fot. Marzena Stokłosa/Copyright CPBiI

Pod względem wkładu gospodarki elektronicznej do gospodarki całego kraju Polska zajmuje 17. miejsce wśród państw najbardziej rozwiniętych pod tym względem. Znalazła się już więc w tym gronie, ale jest jeszcze dużo do zrobienia, mówił na Kongresie Gospodarki Elektronicznej Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

#KrzysztofPietraszkiewicz, prezes #ZBP: pod względem wkładu gospodarki elektronicznej do gospodarki całego kraju Polska zajmuje 17. miejsce wśród państw najbardziej rozwiniętych #cyfryzacja #internet #firmy #banki #KongresGospodarkiElektronicznej

W Polsce mamy dziś ponad 35 mln rachunków bankowych dostępnych przez internet, zauważył Krzysztof Pietraszkiewicz, otwierając Kongres Gospodarki Elektronicznej.

– 16 mln Polaków korzysta z tego na co dzień. Mamy 2,5 mln rachunków bankowych małych i średnich przedsiębiorstw również dostępnych przez internet, a korzysta ok. 1,45 mln – wyliczał prezes ZBP.

Polscy przedsiębiorcy na szarym końcu

Jak wynika jednak z badań Pekao SA, polscy przedsiębiorcy zajmują jedno z ostatnich miejsc, jeśli chodzi o wykorzystywanie gospodarki elektronicznej.

– To pokazuje, że musimy jeszcze wiele nadrobić – podkreślił Krzysztof Pietraszkiewicz.

Czytaj także: Będzie jeden login do e-usług i system e-doręczeń. To koniec „papierologii” w Polsce?

W wielu obszarach ogromny postęp

Nie da się jednak nie zauważyć, że od czasu pierwszego Kongresu Gospodarki Elektronicznej nastąpił ogromny postęp w tym obszarze, dodał prezes ZBP.

– W warstwie publicznej jest wiele instytucji, które dokonały ogromnego postępu. Można tu wymienić Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, ZUS, urzędy stanu cywilnego, system bankowy, także firmy ubezpieczeniowe. To naprawdę ogromny postęp, który plasuje Polskę w czołówce w niektórych segmentach – mówił Krzysztof Pietraszkiewicz.

Chociażby wśród 20 najbardziej rozwiniętych banków świata znajdują się też instytucje polskie, przypomniał prezes ZBP.

Czytaj także: Trzy polskie banki w europejskiej czołówce cyfrowej rewolucji >>>

Braki w infrastrukturze

Niemniej jednak nadal w Polsce mamy poważne braki w publicznej infrastrukturze informacyjno-telekomunikacyjnej, problem z niskim wykorzystaniem przez przedsiębiorców gospodarki elektronicznej, brak jednego, spójnego systemu identyfikacji elektronicznej, wymieniał Krzysztof Pietraszkiewicz.

– Czasem dostrzegamy słabość koordynacji pomiędzy rządem a samorządami. Tam można uczynić znacznie więcej – zauważył prezes ZBP.

Czytaj także: Polscy przedsiębiorcy nie korzystają z rozwiązań gospodarki elektronicznej >>>

Wysoki poziom bezpieczeństwa

Cieszymy się za to bardzo wysokim poziomem bezpieczeństwa elektronicznego bankowości, dodał Krzysztof Pietraszkiewicz.

– To jest między innymi zasługa od zawsze bardzo dobrej współpracy z Policją i coraz lepszej współpracy z prokuraturą. W tej gospodarce elektronicznej działania muszą być podejmowane natychmiast i cieszy nas, że zmierzamy w tym kierunku – podsumował prezes ZBP.

Czytaj także: KGE: Neuropłatności, biometria, ale i bezpieczeństwo >>>

Udostępnij artykuł: