Kongres Obsługi Gotówki: Barbara Jaroszek – Rynek czekają istotne zmiany

Multimedia

Barbara Jaroszek – Dyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbcowego w Narodowym Banku Polskim

Barbara Jaroszek – Dyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbcowego w Narodowym Banku Polskim

Narodowy Bank Polski przez ostatnie kilka lat był skupiony na tym, aby ustabilizować produkt, czyli zmodernizować polskie banknoty, zmienić stopy polskich monet. Następnym krokiem, który został zapoczątkowany już kilka lat temu, jest optymalizacja obrotu gotówkowego i wprowadenie w tym zakresie ważnych regulacji.Rok 2018, a dokładnie lipiec, przyniesie szereg zmian z perspektywy regulatora, jakim jest NBP, wobec profesjonalnych uczestników obrotu gotówkowego. Będą to oczekiwania związane z kryteriami jakości banknotów ponownie wprowadzonych do obiegu, sprawozdawczość dotycząca banknotów i monet wprowadzanych ponownie do obiegu oraz testy urządzeń, które temu procesowi służą.

Wszystkie działania zmierzają do tego, aby część zadań NBP, który nadal pozostaje centralnym regulatorem obrotu gotówkowego, można było, zapewniając bezpieczeństwo polskiej gotówce, delegować również do uczestników obrotu gotówkowego.Musimy pamiętać o tym, że wszyscy ponosimy odpowiedzialność za bezpieczeństwo polskiej gotówki – banknotów i monet – i jest ono nie tylko zadaniem NBP, ale profesjonalnych uczestników obrotu gotówkowego, czyli banków komercyjnych, Poczty Polskiej, firm CIT.

Będziemy na pewno operacyjnie pracować nad wieloma szczegółami i pytaniami, które kierują do nas banki komercyjne w zakresie realizacji zadań związanych z zarządzeniem prezesa NBP. Jesteśmy gotowi na taką współpracę, natomiast efektem będzie na pewno podniesienie efektywności zarządzania polską gotówką.
Udostępnij artykuł: