Koniec samowoli kancelarii odszkodowawczych. Będą nowe regulacje

Finanse osobiste

Młotek sędziowski na tle zderzenia samochodów
Fot. stock.adobe.com/gerasimov174

Wypłata odszkodowania zawsze dla klienta, uregulowanie wysokości prowizji kancelarii odszkodowawczych oraz zakaz pobierania prowizji od środków przeznaczonych na koszty leczenia to regulacje, których wprowadzenie zapowiedział na Kongresie Polskiej Izby Ubezpieczeń senator Grzegorz Bierecki, przewodniczący senackiej Komisji Budżetu i Finansów.

#GrzegorzBierecki na #KongresPIU: będzie uregulowanie relacji klient-kancelaria odszkodowawcza #ubezpieczenia #kancelariaodszkodowawcza #PIU @PIU_org_pl

Komisja senacka zamierza podjąć inicjatywę ustawodawczą dotyczącą uregulowania relacji pomiędzy kancelariami odszkodowawczymi a ich klientami, zapewnił na Kongresie Polskiej Izby Ubezpieczeń senator Grzegorz Bierecki, przewodniczący senackiej Komisji Budżetu i Finansów.

– Nie mówimy tutaj o uregulowaniu rynku kancelarii odszkodowawczych – zastrzegł senator.

Grzegorz Bierecki

Fot. Robert Lidke, aleBank.pl

Wypłata odszkodowania bezpośrednio dla klienta

Zmiany dotyczyć mają trzech najważniejszych rzeczy, dodał Grzegorz Bierecki.

– Po pierwsze chcemy, aby wypłata odszkodowania zawsze była dla klienta, aby te środki, które klienci otrzymują z tytułu odszkodowań, nie były przetrzymywane przez kancelarie odszkodowawcze, których działalności nikt bezpośrednio nie nadzoruje – zauważył przewodniczący senackiej Komisji Budżetu i Finansów. – A są to ogromne środki, objęte ryzykiem upadłości – dodał.

Ograniczenie wysokości prowizji kancelarii odszkodowawczych

Po drugie uregulowana ma zostać również wysokość prowizji pobieranych przez kancelarie odszkodowawcze.

– Z listów, które do nas docierają, wynika, że mamy do czynienia z nadmiernym bogaceniem się kancelarii odszkodowawczych, zbyt wysokimi prowizjami, które uzyskiwane są poprzez umowy zawierane w sytuacjach, w których ludzie nie do końca są świadomi podejmowanych decyzji – zauważył Grzegorz Bierecki.

Jak dodał, zdarzają się wypadki, że prowizje kancelarii odszkodowawczych sięgają nawet 50 proc.

Zakaz pobierania wynagrodzenie ze środków przeznaczonych na leczenie

Trzecią z zapowiadanych przez senatora zmian ma być zakaz pobierania przez kancelarie odszkodowawcze wynagrodzenia ze środków, które przeznaczone są na pokrycie kosztów leczenia klienta.

– Mam nadzieję, że jeszcze przed wakacjami sejmowymi z Komisji Budżetu i Finansów wyjdzie taka punktowa regulacja – zapowiedział Grzegorz Bierecki.

Czytaj także: Zakłady ubezpieczeń też będą prowadzić PPK?

W Polsce coraz więcej osób korzysta z pomocy kancelarii odszkodowawczych. Nie wszystkie z nich działają jednak uczciwie. Zdarzały się bowiem wypadki, nagłaśniane przez media, że ubezpieczyciel wypłacał odszkodowanie, które nie trafiało jednak do poszkodowanego, za to przetrzymywane było przez kancelarię odszkodowawczą. O potrzebie uregulowania tego rynku mówili już wcześniej przedstawiciele Polskiej Izby Ubezpieczeniowej, a także uczciwie działające na nim podmioty, które tracą w oczach klientów przez nierzetelną konkurencję.

Udostępnij artykuł: