Koniec wsparcia dla Windows XP

Finanse i gospodarka

Według raportu "Security Intelligence Report" użytkownicy Windows XP częściej są zagrożeni zainfekowaniem systemu złośliwym oprogramowaniem niż konsumenci nowszych systemów. Przewiduje się, że w związku z zakończeniem wsparcia dla Windows XP zagrożenie to będzie wzrastać.

Dwanaście lat temu, gdy wprowadzano na rynek system Windows XP, działania cyberprzestępców były rzadsze i najczęściej miały formę elektronicznego wandalizmu. Obecnie głównym celem cyberataków jest pozyskanie danych poufnych firmy i jej klientów dla korzyści finansowych przestępcy. Ich skala jest ogromna. Szacuje się, że naruszenie bezpieczeństwa informatycznego dotknęło  93 proc. dużych organizacji i 87 proc. mniejszych, a straty jakie poniosły zaatakowane przedsiębiorstwa wyniosły ok. 4 milionów złotych.

Wojciech Życzyński z Microsoft zachęca do wdrożenia  nowych rozwiązań jak np. system Windows 8.1, który w opinii dyrektora obecnie najlepiej zabezpiecza użytkownika.

Windows XP w momencie wejścia na rynek w 2001 roku oferował najnowocześniejsze jak na tamte czasy zabezpieczenia, jak firewall, Windows Security Center czy Windows Update.  W obliczu dzisiejszych zagrożeń nie są one już jednak wystarczające, dlatego tak istotna jest aktualizacja systemu” – powiedział Wojciech Życzyński, Dyrektor odpowiedzialny za sektor SMB w polskim oddziale Microsoft. „Windows 8.1 to system zaprojektowany tak, aby jak najlepiej wspierać nie tylko dzisiejszy, zupełnie nowy przecież styl pracy, ale też zabezpieczyć użytkownika i jego dane przed aktualnie podejmowanymi formami cyberataków„.

W związku z zakończeniem wsparcia dla systemu operacyjnego Windows XP nie będą opracowywane aktualizacje zabezpieczeń i pojawią się problemy z kompatybilnością sprzętu komputerowego z urządzeniami peryferyjnymi, a ponadto zmniejszy się bezpieczeństwo danych osobowych i informacji o firmie.

Według Wojciecha Życzyńskiego jest to dobry moment na aktualizację systemu operacyjnego. Windows 8.1 jest oferuje intuicyjny interfejs, bezproblemową współpracę z urządzeniami mobilnymi, zaawansowane rozwiązania chroniące dane (Windows Defender, Zapory systemu Windows czy funkcji BitLocker i BitLocker To Go), a ponadto wbudowaną przestrzeń dyskową w chmurze.

Więcej na: http://www.microsoft.com/pl-pl/windows/business/NewWindows/WhatsNew.aspx

140119.infografika.626x3326
Na podstawie „Przedsiębiorco, zadbaj o bezpieczeństwo firmowych danych. Czas na aktualizację!” Microsoft

up

Udostępnij artykuł: