Konkurs Etyka w Finansach: Czy kryzys na rynku finansowym jest kryzysem wartości?

NBS 2016/03

Ogłoszenie 15 września 2008 r. przez bank inwestycyjny Lehman Brothers bankructwa i wszelkie wydarzenia, które miały miejsce później otworzyły nową epokę w dziejach światowego rynku finansowego.

Dariusz Wilczek

Ostatni kryzys finansowy porównywany jest bowiem nie tylko z wcześniejszymi kryzysami gospodarczymi (np. kryzysem naftowym z 1973 r., kryzysem bankowości międzynarodowej z 1982 r. czy kryzysem na rynku spółek technologicznych z 2000 r.), ale niektórym finansistom przywołuje na myśl słynny kryzys lat 30. XX w. Zmiany, które nastąpiły w odpowiedzi na kryzys zarówno w środowisku makroekonomicznym, jak i polityce mikroekonomicznej (w tym zasadnicza zmiana jej paradygmatu) stanowią wydarzenia całkowicie bezprecedensowe. Praktycznie we wszystkich gospodarkach świata, zarówno krajów rozwiniętych, jak i tych zaliczanych do tzw. rynków wschodzących mieliśmy do czynienia ze zdecydowaną reakcją i przewartościowaniem dotychczasowej polityki nadzorczej i gospodarczej.

Od początku kryzysu szukano usilnie winnych jego wybuchu. ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: