Konsolidacja czy pełne odwrócenie kursu euro?

Finanse i gospodarka

Podczas wczorajszej konferencji prasowej prezesa Europejskiego Banku Centralnego, Mario Draghiego, euro umocniło się, gdy tylko stało się jasne, że na tym posiedzeniu nie zostanie ogłoszone rozpoczęcie luzowania ilościowego (a zwłaszcza skupu obligacji rządowych); Draghi wspomniał wręcz, że EBC może nie podjąć decyzji w tym zakresie nawet podczas posiedzenia w styczniu. EBC obniżył jednak znacznie prognozy dotyczące wzrostu i inflacji w 2015 r., a podczas konferencji prasowej Draghi zaznaczył, że decyzja EBC o przyjęciu programu luzowania ilościowego nie musi być jednogłośna. Pod koniec konferencji para EUR/USD ponownie straciła na wartości, co sugeruje, że niedźwiedzie mogą jeszcze odnieść dziś korzyści (zob. wykres poniżej).

Przed posiedzeniem EBC dolar amerykański był mocniejszy we wszystkich parach, jednak zlecenia kupna w parze EUR/USD po rozczarowującym wystąpieniu Draghiego wywarły na walutę amerykańską pewną presję tuż po zakończeniu spotkania (mimo iż pary USD/JPY i AUD/USD zbytnio na tym nie ucierpiały, pozostając w zasięgu obszaru 120,00, a nawet powyżej).

Dolar australijski i korona norweska nadal są najsłabszymi ogniwami w grupie G10 ze względu na utrzymujące się niskie ceny ropy. Para EUR/NOK może osiągnąć na zamknięciu najnowsze maksimum cyklu.

Funt szterling jest w defensywie; chwilowo stanowi lustrzane odbicie kursu euro, a po posiedzeniu EBC zagrożony jest obszar kluczowego oporu na poziomie 0,7900.

Metale szlachetne nadal znajdują się w impasie: złoto zatrzymało się tuż powyżej 1 200 USD za uncję. Im dłużej będziemy czekać, tym trudniej nam będzie traktować owo wielkie odwrócenie, które ostatnio widzieliśmy, jako miarodajny wskaźnik.

EUR/USD

Popołudniu para EUR/USD odnotowuje gwałtowne wahania, jednak jeżeli przyjrzymy się uważnie zamknięciu sesji – i po przeanalizowaniu wszystkich uzyskanych informacji – wydaje się, że o realnym odwróceniu może nas przekonać jedynie mocne zamknięcie powyżej obszaru 1,2525/50. Należy również pamiętać, że dzisiaj poznamy najważniejszy odczyt amerykański, tj. raport w sprawie zatrudnienia.

EUR/GBP

Opór w parze EUR/GBP na poziomie 0,7900 również znajduje się pod ostrzałem pomimo ostatnich mocnych danych z Wielkiej Brytanii, ponieważ uwaga wszystkich skierowana jest głównie na rozczarowujący brak luzowania ze strony EBC.

AUD/USD

Takie pary, jak AUD/USD, są dość odporne na wahania w parze EUR/USD związane z posiedzeniem EBC, co podkreśla siłę tego trendu (w szczególności w parze AUD/USD w ciągu ostatnich kilku sesji…).

USD/CAD

Para USD/CAD trzyma się mocno pomimo zaprezentowanej w tym tygodniu stosunkowo jastrzębiej retoryki Bank of Canada. Jeżeli dzisiejszy amerykański raport w sprawie zatrudnienia okaże się mocny, może nastąpić szybki rajd w rejony 1,1500+.

John J Hardy,
Saxo Bank

Udostępnij artykuł: