Konta oszczędnościowe: banki licytują coraz śmielej

Komentarze ekspertów

Kolejne instytucje finansowe zaczynają podnosić oprocentowanie rachunków oszczędnościowych. To dobry moment, aby zastąpić nimi krótkoterminowe lokaty, lecz należy to robić z głową.

Kolejne instytucje finansowe zaczynają podnosić oprocentowanie rachunków oszczędnościowych. To dobry moment, aby zastąpić nimi krótkoterminowe lokaty, lecz należy to robić z głową.

Na rynku już bez większego trudu można znaleźć kilka banków, które płacą co najmniej 3 proc. w skali roku na kontach oszczędnościowych. Oferty te z powodzeniem zastąpić mogą krótkoterminowe lokaty, na przykład jednomiesięczne, które oprocentowane są średnio na 1,83 proc. w skali roku, czy trzymiesięczne ze średnią stawką na poziomie 2,44 proc. Do wysokooprocentowanych rachunków oszczędnościowych należy jednak podchodzić z rozwagą, ponieważ zwykle są to oferty promocyjne, które trwają co najwyżej kilka miesięcy i dodatkowo wymagają założenia konta osobistego, często płatnego.

Najwyżej oprocentowany rachunek osobisty dla przykładowego salda w wysokości 5 tys. zł oferuje Raiffeisen Polbank, który płaci 4 proc. w skali roku. Promocja skierowana jest wyłącznie do nowych klientów i obowiązuje ona do 30 kwietnia. Dla salda powyżej 20 tys. zł oprocentowanie spada do 1,5 proc. w skali roku. Dwukrotnie wyższy limit ustalono w BGŻOptima, gdzie klienci wpłacający nowe środki mogą liczyć na 3,5 proc. dla kwot do 40 tys. zł. W tym przypadku promocyjna stawka obowiązuje natomiast do 17 czerwca. Tyle samo płaci także Bank BNP Paribas na Koncie Dobrze Oszczędzającym, w przypadku którego podwyższone odsetki (dla kwoty do 50 tys. zł) obowiązują przez trzy miesiące od otwarcia rachunku.

Zaraz za podium znajduje się Bank Millennium z kontem oszczędnościowym na 3,3 proc. Warunki promocji przypominają te z BNP Paribas, ponieważ podwyższone oprocentowanie dotyczy kwot do 50 tys. zł i także obowiązuje ono przez trzy miesiące. W tym przypadku bank wymaga jednak, aby wpłacić nowe środki. Niewiele mniej, bo 3,25 proc. w skali roku, oferuje Alior Bank. Także i w tym przypadku promocyjne odsetki wypłacane są przez trzy miesiące od otwarcia rachunku, ale oferta skierowana jest wyłącznie dla nowych klientów.

140401.konta.oszcz.01.550x

Oprocentowanie następnych w kolejności banków wynosi już ok. 3 proc., ale to wciąż relatywnie atrakcyjna stawka, nawet w porównaniu do większości krótkoterminowych lokat. Ale w większości przypadków wciąż są to promocyjne warunki, co znaczy, że po pewnym czasie mogą się one istotnie pogorszyć. I tak na przykład 3-proc. odsetki w Detusche Banku obowiązują do 31 maja, w ING w zależności od oferty do 10 czerwca lub przez cztery miesiące, a w Meritum Banku do 30 kwietnia.

Decydując się na stosunkowo atrakcyjne konto oszczędnościowe w miejsce tradycyjnej lokaty należy nie tylko zapoznać się z regulaminem promocji, ale także uwzględnić ewentualne koszty prowadzenia rachunku osobistego, którego założenie często jest obowiązkowe. Może się bowiem okazać, że związane z nim opłaty pochłoną dużą część odsetek wypracowanych na rachunku oszczędnościowym.

Michał Sadrak Open Finance

Udostępnij artykuł: