Rynek finansowy: Korekta na rynku kredytów konsumpcyjnych

BANK 2016/11

PENGAB znowu się obniżył. Podobnie jest w przypadku oceny bieżącej oraz indeksu wyprzedzającego.

PENGAB znowu się obniżył. Podobnie jest w przypadku oceny bieżącej oraz indeksu wyprzedzającego.

Paweł Minkina

W październiku indeks PENGAB w porównaniu do wrześniowej analizy obniżył wartość o 4,7 pkt., do poziomu 19,2 pkt. Zmiana jest spowodowana spadkiem indeksu oceny bieżącej o 5,5 pkt. w porównaniu do pomiaru sprzed miesiąca, a także spadkiem indeksu wyprzedzającego, który obniżył się o 3,9 pkt. (patrz 1.).

– Nie potwierdziły się optymistyczne prognozy wzrostu aktywności klientów. Odnotowano spadek koniunktury na wszystkich monitorowanych rynkach. Największa korekta dotyczy rynku kredytów konsumpcyjnych – podkreślił twórca badania, dr Marcin Idzik z TNS Polska. – Przewidywania w tym zakresie są także dość ostrożne. Prognozy sześciomiesięczne dla aktywności klientów na rynku bankowym wprawdzie są optymistyczne, jednak w ich przypadku można także oczekiwać niewielkich korekt, z uwagi, iż październik okazał się miesiącem poniżej oczekiwań. Konsekwentnie spada również poziom oceny sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju, w skali miesiąca indeks ten obniżył się o 3 pkt. proc., jednak w perspektywie rocznej już o 22 pkt. (patrz 2.).

– Za niepokojącą można uznać ocenę bankowców w zakresie świadomości klientów odnośnie bezpiecznego korzystania z usług bankowości elektronicznej. Według nich, w większości klienci banków w ogóle nie interesują się bezpieczeństwem bankowości internetowej lub mobilnej – wskazuje Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich. – Niemal jedna trzecia badanych szacuje, że przeciętnie klient banku przeznacza do 10 minut rocznie na zapoznanie się z zasadami bezpieczeństwa bankowości elektronicznej.

Ocena produktów klientów indywidualnych

Jeśli chodzi o oceny produktów klientów indywidualnych, to w stosunku do pomiaru sprzed miesiąca ogólny wskaźnik oceny dla rynku kredytów gospodarstw domowych obniżył się o 7 pkt. proc. (patrz – 3.).

Korekta dotyczy zarówno kredytów konsumpcyjnych, ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: