Koronawirus: 411 tys. nowych profili na Platformie Usług Elektronicznych ZUS

Praca zdalna / Z rynku

PUE ZUS
Źródło: ZUS

Od marca do 5 maja na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS założono prawie 411 tys. nowych profili. ‒ Dzięki PUE załatwimy wiele spraw bez wychodzenia z domu, w tym złożymy wniosek o pomoc z tarczy antykryzysowej ‒ podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

#GertrudaUścińska: Aby założyć profil trzeba go zarejestrować i potwierdzić tożsamość, m.in. za pomocą Profilu Zaufanego, podpisu kwalifikowanego lub osobiście w #ZUS #PUE #UsługiZdalne @zus_pl

PUE ZUS to narzędzie, które umożliwia dostęp do usług elektronicznych świadczonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Dzięki niemu można załatwić większość spraw przez Internet – bez wychodzenia z domu.

Klienci docenili PUE

Od 1 marca do 5 maja 2020 r. klienci złożyli 410 939 nowych profili. To prawie trzykrotny wzrost w stosunku do stycznia i lutego tego roku.

‒ Dzięki PUE można m.in. przejrzeć dane zgromadzone w ZUS, przekazać dokumenty ubezpieczeniowe, składać wnioski i otrzymywać na nie odpowiedzi.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o wpływie koronawirusa na gospodarkę >>>

Przez PUE można również uzyskać dostęp do informacji o stanie konta ubezpieczonego oraz do informacji o wystawionych zwolnieniach lekarskich ‒ mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zaznacza również, że na stronie internetowej Zakładu można znaleźć szczegółowe informacje, w jaki sposób założyć profil na PUE.

Bądź na bieżąco – zapisz się na nasz newsletter >>>

‒ Aby założyć profil trzeba go zarejestrować i potwierdzić swoją tożsamość. Potwierdzić tożsamość można na wiele sposób m.in. za pomocą Profilu Zaufanego, podpisu kwalifikowanego lub osobiście w każdej placówce ZUS ‒ podkreśla prof. Uścińska.

ZUS ponownie otwarty na klientów

Od 4 maja 2020 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przywrócił standardową obsługę klientów w placówkach.

U pracowników Zakładu w salach obsługi klientów będzie można m.in. uzyskać informacje i porady oraz złożyć wnioski i dokumenty.

‒ W każdej placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można również założyć profil na PUE i potwierdzić Profil Zaufany, który jest potrzebny np. do składania wniosków przez PUE ZUS ‒ wyjaśnia prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Udostępnij artykuł: