Koronawirus: BS-y oferują wakacje lub wydłużenie okresu kredytowania

Bankowość spółdzielcza

Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej Grupa BPS obsługuje ponad 30 tys. klientów z 5 powiatów, w prawie trzydziestu placówkach. Jest jednym z największych w sektorze bankowości spółdzielczej. O skutecznym i bezpiecznym zarządzaniu mówi Bartosz Kublik, prezes zarządu Banku Spółdzielczego w Ostrowi Mazowieckiej Grupa BPS.

Bartosz-Kublik-nowe-zdjecie-2019
Bartosz Kublik, Prezes Banku Spółdzielczego w Ostrowi Mazowieckiej. Fot. BS w Ostrowi Mazowieckiej

Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej Grupa BPS obsługuje ponad 30 tys. klientów z 5 powiatów, w prawie trzydziestu placówkach. Jest jednym z największych w sektorze bankowości spółdzielczej. O skutecznym i bezpiecznym zarządzaniu mówi Bartosz Kublik, prezes zarządu Banku Spółdzielczego w Ostrowi Mazowieckiej Grupa BPS.

#BartoszKublik: Sektor BS przechowuje 30% środków jednostek samorządu terytorialnego oraz odpowiada za 40% ich finansowania. Obsługuje 20% MŚP #BankiSpółdzielcze #BankowośćSpółdzielcza #BSOstrowMaz

Jak w związku z pandemią wygląda Państwa praca?

‒ Banki muszą pracować. Dostęp do pieniądza i rozliczeń to funkcja krytyczna. Zabezpieczamy pracowników i klientów środkami ochrony osobistej i dezynfekcją.

Podzieliliśmy też zespoły. Klienci podchodzą ze zrozumieniem do ograniczeń i doceniają naszą pracę. To budujące.

Szczęście w nieszczęściu, że klienci polskich banków potrafią korzystać z usług cyfrowych i większość operacji można wykonać zdalnie. Chcę podkreślić, że pracownikom banków, które nie zaprzestały obsługi, należy się uznanie. Na znacznej połaci kraju podstawową rolę pełnią dziś banki spółdzielcze.

Czy jest duże zainteresowanie wakacjami kredytowymi?

Są branże, których przychody stanęły z dnia na dzień. To sytuacja bez precedensu. Banki natychmiast zrozumiały powagę sytuacji i zaoferowały wakacje lub wydłużenie okresu kredytowania. Jest duże zainteresowanie. Rozpatrujemy wnioski.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o wpływie koronawirusa na gospodarkę >>>

Jaka jest obecna kondycja Państwa banku?

Jesteśmy jednym z najsilniejszych banków spółdzielczych. Za nami udana dekada. Notowaliśmy lepszą od średniej rentowność i zbudowaliśmy solidne kapitały. Zarazem kultywujemy lokalną tradycję.

Jesteśmy z klientami na dobre i złe. I jestem z tego powodu dumny. Stanowimy teraz całość. Przez ostatnich kilka lat polskie banki lokalne zbudowały system ochrony instytucjonalnej, który pomaga w zmaganiu z obecnym kryzysem.

Jak wygląda Państwa współpraca z przedsiębiorcami i samorządami?

Jesteśmy dla nich bankami pierwszego wyboru. Sektor BS przechowuje 30% środków jednostek samorządu terytorialnego oraz odpowiada za 40% ich finansowania. Obsługuje 20% MŚP.

Wspieramy małe ojczyzny i czerpiemy z ich rozwoju. Istotna jest rozległa sieć placówek i bankomatów, docieramy z usługami i edukacją ekonomiczną w najdalsze zakątki kraju.

Bądź na bieżąco - zapisz się na nasz newsletter >>>

Tkanka ekonomiczno-społeczna, którą tworzą samorządy, banki spółdzielcze oraz MŚP to ewenement w doświadczonej transformacją Europie-Środkowowschodniej. Ta symbioza może zadziałać stabilizująco, pozwolić przeżyć firmom.

Po zagrożeniu trzeba odbudować aktywność w wielu sektorach. Banki spółdzielcze razem z całym sektorem bankowym dadzą z siebie wszystko, by polska gospodarka przetrwała wstrząs.

W jaki sposób możemy złagodzić kryzys gospodarczy?

Jest kilka warunków, by łagodzenie kryzysu przez banki było skuteczne. Konieczny jest pakiet przepisów zawieszających obowiązujące normalnie zasady. Dotyczy to wag ryzyka, współczynników kapitałowych, zasad klasyfikacji kredytów i tworzenia odpisów.

Kolejna sprawa to gwarancje BGK. Nawet do 100%. Odroczenia kredytów to zbyt mało. W wielu przypadkach konieczna będzie dodatkowa płynność dla firm.

Udostępnij artykuł: