Koronawirus. Fed zapowiada nielimitowane QE oraz dodatkowe środki pomocowe dla firm i samorządów

Gospodarka

Rezerwa Federalna USA uruchomi zakup nieograniczonej liczby obligacji w celu utrzymania niskich kosztów finansowania zewnętrznego i ustanowi programy zapewniające przepływy kredytowe do korporacji, a także do władz stanowych i lokalnych – podał Fed w komunikacie w poniedziałek.

Napis Fed na dolarach
Fot. stock.adobe.com/SecondSide

Rezerwa Federalna USA uruchomi zakup nieograniczonej liczby obligacji w celu utrzymania niskich kosztów finansowania zewnętrznego i ustanowi programy zapewniające przepływy kredytowe do korporacji, a także do władz stanowych i lokalnych – podał Fed w komunikacie w poniedziałek.

#Fed będzie wspierać przepływ kredytów do pracodawców, konsumentów i firm poprzez ustanowienie nowych programów, które łącznie zapewnią do 300 mld USD finansowania #koronawirus #COVID19

Fed dokona zakupu obligacji rządowych i papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką (mortgage-backed securities - MBS) „w kwotach potrzebnych do zapewnienia płynnego funkcjonowania rynku i skutecznego przekazywania polityki pieniężnej do szerszych warunków finansowych i gospodarki”, a także zakupi komercyjne papiery wartościowe zabezpieczone hipoteką, zgodnie z oświadczeniem.

Decyzja ws. nowych środków została podjęta podczas nadzwyczajnego posiedzenia jednogłośnie.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>

„Rezerwa Federalna będzie nadal kupować obligacje skarbowe i agencyjne papiery wartościowe zabezpieczone hipoteką w kwotach potrzebnych do wspierania sprawnego funkcjonowania rynku i skutecznej transmisji polityki pieniężnej dla szerszych warunków finansowych” - podano w komunikacie.

„Komitet uwzględni zakupy agencyjnych papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką w swoich zakupach papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką” - dodano.

Fed podał, że będzie wspierać „przepływ kredytów do pracodawców, konsumentów i firm poprzez ustanowienie nowych programów, które łącznie zapewnią do 300 miliardów dolarów nowego finansowania”. Zostanie on wsparty o 30 miliardów dolarów z Funduszu Stabilizacji Wymiany Skarbu Państwa.

Dwa nowe programy

Fed powołał także do życia dwa nowe programy, które mają zapewnić finansowanie dla dużych firm – jeden dotyczący kredytów korporacyjnych na rynku pierwotnym dla nowych emisji obligacji i pożyczek (Primary Market Corporate Credit Facility – PMCCF), a drugi dla kredytów korporacyjnych na rynku wtórnym, w celu zapewnienia płynności dla niespłaconych obligacji korporacyjnych (Secondary Market Corporate Credit Facility – SMCCF).

Rezerwa Federalna ustanowi także kolejny instrument - terminowy program kredytowy zabezpieczony papierami wartościowymi (Term Asset-Backed Securities Loan Facility – TALF).

„TALF umożliwi emisję papierów wartościowych zabezpieczonych aktywami (ABS), zabezpieczonych pożyczkami studenckimi, pożyczkami samochodowymi, pożyczkami z kart kredytowych, pożyczkami gwarantowanymi przez Small Business Administration (SBA) oraz niektórymi innymi aktywami” - podano w komunikacie.

Bądź na bieżąco z tematem koronawirusa – zapisz się na nasz newsletter >>>

Fed podał też, że „ułatwi przepływ kredytu do władz samorządowych” przez rozszerzenie funduszy wspólnego rynku pieniężnego (Mutual Fund Liquidity Facility – MMLF) o szerszy zakres papierów wartościowych, w tym komunalne bony o zmiennym oprocentowaniu na żądanie (VRDN) i bankowe certyfikaty depozytowe.

Rezerwa Federalna chce też ułatwić przepływ funduszy do władz stanowych i lokalnych przez rozszerzenie programu instrumentu finansowania papierów komercyjnych (Commercial Paper Funding Facility – CPFF) w celu włączenia do programu zakupów wysokiej jakości papierów komercyjnych zwolnionych z podatku.

Wrótce program pożyczek biznesowych

Fed „spodziewa się również wkrótce ogłosić ustanowienie programu pożyczek biznesowych, który będzie wspierał udzielanie pożyczek kwalifikującym się małym i średnim przedsiębiorstwom”.

„Działania te zapewnią wsparcie szerokiej gamie rynków i instytucji, wspierając w ten sposób przepływ kredytów w gospodarce” - podano w komunikacie.

„Rezerwa Federalna będzie nadal korzystać z pełnej gamy narzędzi, aby wspierać przepływ kredytów do gospodarstw domowych i przedsiębiorstw, a tym samym promować swoje maksymalne cele w zakresie zatrudnienia i stabilności cen” - dodano.

Tydzień temu Fed podał, że zakupi co najmniej 500 miliardów dolarów Treasuries i 200 miliardów dolarów agencji MBS.

Dolar osłabia się o 0,74 proc. wobec koszyka walut do 102,06 pkt. Dochodowość 10-letnich UST spada o 3 pb do 0,81 proc.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: