Koronawirus: KE zatwierdziła polski program pomocy dla firm o wartości 35 mld zł

Firma / Gospodarka

Komisja Europejska zatwierdziła 11 programów pomocowych polskiego rządu o łącznej wartości 35,1 mld zł na wsparcie firm dotkniętych pandemią - podała w czwartek KE w komunikacie.

Godło Polski na tle flagi UE
Fot. stock.adobe.com/Pio Si

Komisja Europejska zatwierdziła 11 programów pomocowych polskiego rządu o łącznej wartości 35,1 mld zł na wsparcie firm dotkniętych pandemią - podała w czwartek KE w komunikacie.

Komisja Europejska zatwierdziła 11 programów pomocowych polskiego rządu o łącznej wartości 35,1 mld zł na wsparcie firm dotkniętych pandemią #koronawirus #COVID19 #KE #firmy

W programach przewidziano wsparcie w następujących formach: dotacje bezpośrednie, zaliczki zwrotne, korzyści podatkowe i ulgi w płatnościach, odroczenia płatności podatków oraz dopłaty do wynagrodzeń pracowników.

Dla kogo dostępne będą programy?

Programy będą dostępne dla mikroprzedsiębiorstw (w tym osób prowadzących działalność na własny rachunek), małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) oraz dużych przedsiębiorstw borykających się z trudnościami gospodarczymi i niedoborem płynności w następstwie pandemii wywołanej przez koronawirusa. Oczekuje się, że skorzysta z nich ok. 2,5 mln przedsiębiorstw, w tym 2 mln osób prowadzących działalność na własny rachunek.

>> (otwiera się na nowej zakładce)">Czytaj także: Koronawirus: KE zatwierdziła polski program pożyczek i gwarancji o wartości 500 mln zł >>>

Komisja uznała, że programy zgłoszone przez polskie władze są zgodne z warunkami określonymi w tymczasowych ramach pomocy państwa.

Komisja uznała ponadto, że zgłoszone przez Polskę środki są konieczne, właściwe i proporcjonalne, biorąc pod uwagę konieczność zaradzenia poważnym zaburzeniom w gospodarce państwa członkowskiego, zgodnie z art. 107 ust. 3 lit. b) TFUE i warunkami określonymi w tymczasowych ramach pomocy państwa.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: