Koronawirus: nowa, bardziej pesymistyczna prognoza S and P Global Rating

Gospodarka

Poprzednia prognoza wpływu pandemii na gospodarkę światową, sporządzona przez S&P Global Rating w końcu marca, przewidywała spadek PKB w krajach wysoko rozwiniętych. Najnowsza z 16 kwietnia jest jeszcze bardziej pesymistyczna.

Polska zaznaczona pinezką na mapie
Fot. stock.adobe.com/Zerophoto

Poprzednia prognoza wpływu pandemii na gospodarkę światową, sporządzona przez S&P Global Rating w końcu marca, przewidywała spadek PKB w krajach wysoko rozwiniętych. Najnowsza z 16 kwietnia jest jeszcze bardziej pesymistyczna.

#WitoldGadomski: Jest mało prawdopodobne, aby działalność gospodarcza ustabilizowała się do końca drugiego kwartału #Koronawirus #COVID19 @SPGlobal

Wpływ COVID-19 na gospodarkę światową będzie dłuższy i mocniejszy niż eksperci S&P sądzili przed trzema tygodniami.

Globalny PKB spadnie w tym roku o 2,4%, Stany Zjednoczone i strefa euro skurczą się odpowiednio o 5,2% i 7,3%.

Prawie 6 procent wzrostu PKB... za rok

Agencja prognozuje, że w drugiej połowie roku nastąpi odbicie, ale nie zrekompensuje ono strat poniesionych przez gospodarkę w pierwszej połowie 2020. Dobra wiadomość jest taka, że w 2021 roku światowa gospodarka wzrośnie aż o 5,9%. Oczywiście pod warunkiem, że pandemia zostanie opanowana.

Korekta w dół wynika z następujących przyczyn:

1.Większość krajów przedłużyła obowiązywanie dystansu społecznego, a w wersji skrajnej – blokady. Wpływ tych restrykcji jest nieliniowy, to znaczy -  im są utrzymane dłużej, tym bardziej wpływają na decyzje inwestycyjne i  obniżają perspektywy PKB.

 2. Strategie wyjścia z restrykcji są odkładane. Widać to w Chinach, a także w niektórych innych krajach, gdzie wydawało się, że szczyt epidemii minął, ale otwarcie gospodarki spowodowało wzrost liczby zarażonych.

3. Spowolnienie gospodarki w jednych regionach oddziałuje na inne poprzez kanały wymiany handlowej i finansowej, a także kanały opieki zdrowotnej.

Bezrobocie w USA najwyższe od 1948 roku

W Stanach Zjednoczonych po najdłuższym  w historii okresie wzrostu nastąpił najgłębszy od II wojny światowej spadek PKB. Wpływa na to nie tylko załamanie się konsumpcji i zamknięcie wielu firm, zwłaszcza małych i średnich, ale też efekty dodatkowe, takie jak zawieszenie produkcji Boeinga 737 MAX oraz załamanie na rynku ropy naftowej.

Stopa bezrobocia osiągnie w maju 19%, co będzie najwyższym poziomem od 1948 roku.

Duże kraje europejskie, na przykład Francja i Włochy  rozszerzyły blokady. Strategie wyjścia z nich wydają się bardziej stopniowe niż przewidywano przed dwoma tygodniami. Podejście takie zaleca krajom członkowskim Unia Europejska.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o wpływie koronawirusa na gospodarkę >>>

Jest zatem mało prawdopodobne, aby działalność gospodarcza ustabilizowała się do końca drugiego kwartału. Granice wewnątrz Unii pozostaną zamknięte w letnim sezonie turystycznym.

Wzrost w Unii Europejskiej ograniczy głęboka recesja w USA, które są głównym rynkiem eksportowym Europy. Spadek cen ropy wpłynie ujemnie na popyt ze strony Rosji i krajów Zatoki Perskiej.

Chiny przeszły do fazy ożywiania gospodarki. Sektor przemysłowy pracuje na 90% normalnego poziomu. Sektor usług otwiera się wolniej z powodu reguł dystansu społecznego.

Na wzrost chińskiej gospodarki negatywnie wpływa recesja w krajach, które są największymi odbiorcami chińskiego eksportu.

Prognoza wzrostu PKB S & P Global Rating w % - wynik w nawiasie oznacza minus.

Źródło: S&P Global Rating

Źródło: aleBank.pl
Udostępnij artykuł: